súkromnej firmy, ktorá mesto žalovala na súde o penále za omeškanie platieb za služby, ktoré si na základe platnej zmluvy v rokoch 1993 až 1998 mesto objednalo.
Penále v tomto prípade predstavovali 1 percento denne, čo je do roka 365 percent. Podľa názoru súčasného primátora Holíča Vladimíra Horáka je toto penále úžernícke. Mesto by malo na základe zmluvy podpísanej bývalým primátorom Jozefom Hrušeckým zaplatiť penále za omeškané platby podnikateľovi Karolovi Čambalovi okolo 1,8 milióna korún.
„Nemienime platiť úroky, ktoré podľa môjho názoru súvisia s úžerou,“ povedal na jeseň minulého roka pre náš týždenník primátor Holíča Vladimír Horák. „Aj preto som dal podnet na generálnu prokuratúru, aby prešetrila znenie zmluvy a vydala svoj verdikt. Ak náš podnet nebude úspešný, úroky zaplatíme. Skôr nie. Ako by k tomu prišli obyvatelia mesta.“
Vladimírovi Horákovi, poslancovi NR SR za SDKÚ však v tomto spore nedokázali pomôcť ani „siloví“ koaliční ministri Palko a Lipšic, na ktorých sa obrátil s podozrením o protiprávnom konaní spomínanej firmy. Primátorov podnet zamietla okresná, krajská i generálna prokuratúra s tým odôvodnením, že zmluvy medzi firmou a mestom Holíč boli svojho času parafované slobodne a obojstranne. Vtedajší primátor Hrušecký je vraj natoľko vzdelaný človek, aby vedel, čo podpisuje.
Spor medzi súkromnou firmou a mestom Holíč vznikol po nástupe Vladimíra Horáka na funkciu primátora Holíča a jeho snahe urobiť poriadok v zmluvách medzi mestom a firmou, ktorá pre mesto zabezpečovala odvoz smetí i údržbu čistoty a zelene. Podľa slov konateľa firmy Karola Čambala pri zrode zmlúv bol dokonca aj súčasný primátor Vladimír Horák, ktorý tak konal na základe poverenia vtedajšieho primátora Hrušeckého, mestskej rady a zastupiteľstva. „Myslím si, že v dnešnom tržnom mechanizme je bežné, že ak niekto odvedie nejakú službu, má za ňu dostať aj zaplatené. V tých časoch, keď sa zmluva tvorila, bolo bežné, že nikto nikomu neplatil. Či už za odber tovaru na faktúru, alebo za vykonané služby. My sme mestu zabezpečovali služby v rámci údržby mesta a zmluvné ustanovenia sme si splnili. Mesto nám však neuhrádzalo faktúry niekedy aj 5-6 mesiacov,“ informoval nás Karol Čambal.
Spor dospel až do tej fázy, že firma zažalovala mesto o zaplatenie penále vo výške takmer päť miliónov korún. „Mesto musí zaplatiť prvú splátku penále vo výške 2,2 milióna korún Karolovi Čambalovi a druhú splátku penále firme VPP vo výške 2,5 mil. Sk a k tomu ešte exekučný poplatok exekútorovi,“ informoval nás Vladimír Petrovič, zástupca primátora Holíča niekoľko dní po obdržaní informácie z generálnej prokuratúry, že nemá prečo preverovať legálnosť konania spomínanej firmy a bývalého primátora Holíča.
Súčasní predstavitelia mesta prirovnávajú celý proces k tunelovaniu mestskej pokladnice, ku ktorému napomáhalo predchádzajúce vedenie od primátora cez hlavného kontrolóra až po hlavného ekonóma tým, že neskoro uhrádzalo faktúry firme. „Potom už nasledovali len platobné rozkazy na súd, rozhodnutia súdu, nečinnosť mestských funkcionárov a skladanie si súdnych rozhodnutí v ‘šuflíku’. Tieto súdne rozhodnutia dokonca neboli ani vedené na mestskom úrade, penále neboli zahrnuté v účtovníctve. Nebolo treba, pretože predchádzajúce vedenia mesta s konateľmi firmy VPP, spol. ‘vzorne spolupracovali’,“ dodáva Vladimír Petrovič.
Za chyby predchádzajúceho vedenia, ktorých je podľa primátora Vladimíra Horáka v účtovníctve viac, musí mesto draho zaplatiť. Nemalo by sa to však odzrkadliť v chode samosprávy, odrazí sa v rozvoji mesta, pretože tieto peniaze budú určite chýbať.
- gak -