laho základ depozitov a expozície budúceho múzea určite ani netušil, že výstavné priestory i zbierkové predmety sa mnohonásobne rozšíria a niekdajšie mestské a dnes regionálne múzeum sa v plnom rozkvete dožije storočnice. Je to už sto rokov, čo bola podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča postavená budova, kde je dnes umiestnená stála expozícia múzea. A práve pri príležitosti výročia sa vedenie múzea rozhodlo výstavné priestory i expozíciu náročne a komplexne rekonštruovať.
Tento rok, ktorý môžeme označiť ako rok skalického Domu kultúry, budeme o tomto jubileu hovoriť ešte niekoľkokrát. A prvýkrát je to práve teraz, kedy sme sa o uplynulom roku, ale predovšetkým o plánoch Záhorského múzea na rok 2005 porozprávali s jeho riaditeľkou Vierou Drahošovou.
„Naša činnosť sa ako každý rok rozvíjala vo všetkých svojich odboroch i v zbierkotvornej činnosti. Podarilo sa nám získať pomerne vzácne zbierkové predmety, napríklad habánsky armáles zo 17. storočia, od Profesora Ďuroviča z Lundu , rodáka zo Skalica, ďalšiu časť pozostalosti, tentoraz veľmi významnú, pretože dokumentuje jeho korešpondenciu s jazykovedcom Izačenkom, veľa krojov. Z archeologickej oblasti sme získali zbierku nálezov od doktora Adriána Nečasa. Vrátila sa nám rekonštruovaná keramika, ktorú sme získali archeologickým výskumom lokality zvoncovitých pohárov pri budovaní obchvatu mesta Skalica. V oblasti výstavnej, ktorú verejnosť sleduje najviac, sme zrealizovali osemnásť výstav, z toho väčšiu časť v našich priestoroch, ale aj mimo a prezentovali sme sa aj v zahraničí. Počas Dní slovenskej kultúry v českom meste Slaný sme robili výstavu Skalica - história a súčasnosť. Okrem toho sme v rakúskom meste Hohenau v spolupráci s tamojším múzeom usporiadali výstavu Mosty Pomoravia, ktorá tam bola otvorená 1. mája počas slávností prístupu Slovenska do EÚ a reprízovaná bola počas „Dní zelá“ v Stupave v októbri a v novembri na rakúsko-slovenskej hospodárskej výstave v Zohore. Veľký úspech mala výstava o Škarniclovcoch, ktorá bola potom reinštalovaná počas Skalických historických dní v Dome kultúry. Teraz je inštalovaná v Trnave v seminári Západoslovenského múzea a má ešte perspektívu pokračovať ďalej. Úspešnou výstavou bola prezentácia drevorezieb Petra Zoričáka, výstava o Engelbertovi Pinkalskom a mnohé ďalšie.
Edičnú činnosť zastúpili tri veci - kniha o Oreskom, ktorú sme vydali v júni, potom pre folklórny súbor Skaličan Záhorské múzeum vydalo knihu Skaličan, 50 rokov folklórneho súboru a do tlače sme pripravili veľkú monografiu o obci Kúty. Klasicky vyšlo šesť čísel vlastivedného časopisu Záhorie a katalógy k výstavám. Adaptovali sme tiež priestory pre náš nový depozitár.“
V súčasnosti je stála expozícia zatvorená. Prečo?
„Mesto Skalica a Správa mestského majetku Skalica pristúpili k renovácii priestorov v Dome kultúry. Všetko to smeruje k oslavám storočnice aj Domu kultúry aj Záhorského múzea. Expozícia bola otvorená od roku 1975 s tým, že medzitým prichádzalo iba k menším úpravám, a preto túto rekonštrukciu potrebovala. Sme veľmi radi, že k nej prišlo. Teraz sa tu robia stavebné úpravy a do osláv by sme mali realizovať aj reinštaláciu a doplnenie expozície o novú časť. Využila by som túto príležitosť a chcela by som upozorniť našich návštevníkov, že v súčasnosti môžu navštíviť iba naše výstavné priestory.“
Čo čaká návštevníkov múzea v roku 2005?
„Pripravujeme asi desať výstav v našich priestoroch a štartujeme výstavou Štvrté stretnutie umelcov Záhoria, ktorá bola v Záhorskej galérii inštalovaná pri príležitosti 20. výročia založenia galérie. Potom to budú fotografie Filipa Lašuta, budeme tu mať výstavu historických pohľadníc Trnavského kraja, výstavu Amfo a diafoto, čiže opäť prehliadku prác fotografov Trnavského kraja, výstavu dvoch členov skalického Klubu výtvarníkov Aduarda Timka a Antona Hanzalíka. Mimo našich priestorov to budú výstavy, ako som už povedala, o Škarniclovskej tlačiarni v Trnave a potom v Trenčíne, ďalej výstava Mosty Pomoravia, ktorú sme už začali v minulom roku a jej reprízy budú pokračovať aj v tomto roku. No a veľkú pozornosť budeme musieť sústrediť na spracovanie zbierok, čo je celoslovenský trend. Bude sa robiť centrálna evidencia zbierok, čiže počas sťahovania sa budeme musieť zamerať na fotodokumentáciu, aby vyhovovala požiadavkám elektronickej formy.“
Riaditeľka Záhorského múzea hovorila o prvej výstave, ktorej vernisáž sa uskutočnila v piatok 18. februára. Spolu s kurátorkou výstavy, odbornou pracovníčkou Záhorskej galérie v Senici Mgr. Danou Janáčkovou otvorila prehliadku prác umelcov Záhoria. Výstava Štvrté stretnutie umelcov Záhoria bola prvýkrát inštalovaná vo výstavných priestoroch Záhorskej galérie v Senici koncom minulého roka a v Skalici návštevníci môžu uvidieť jej zúženú (z priestorových dôvodov) reprízu. Potrvá do 18. marca 2005.
- m -