xistenciu ako samosprávne odgány možnosť získať peniaze do svojho rozpočtu aj od cirkvi vo forme daní z nehnuteľnosti. Nie všetky obce a mestá však využijú túto možnosť, hoci ich rozpočty potrebujú každú korunu.
S možnosťou získať peniaze pochádzajúce z dane z nehnuteľností patriacich cirkvám sa obecné a mestské zastupiteľstvá už v decembri vysporiadali tak, že vo väčšine prípadov majetok cirkvi od dane oslobodili. Naopak, aby naplnili príjmy do rozpočtu, zvyšovali dane nielen podnikateľom, ale aj svojim občanom. Toto rozhodnutie je na pleciach poslancov jednotlivých zastupiteľstiev, ktorých si občania sami volili. Pritom občan od štátu nedostáva nič, ak neberieme v úvahu sociálne a iné dávky. Naopak, cirkev dostáva od štátu peniaze daňových poplatníkov na svoju činnosť. Štát v tomto roku plánuje prispieť na financovanie cirkví sumou 870 miliónov korún. Valorizovať by sa mali platy duchovných, realizovať sa bude druhá etapa reštitúcií cirkevného majetku a zmluva o financovaní katolíckej cirkvi.
Či cirkev potrebuje peniaze od štátu, nevedia ani poslanci NR SR. Nielen im, ale i samospráve chýba súpis majetku, na základe ktorého by vedeli, aké bohaté sú jednotlivé cirkvi. „Každá cirkev je povinná podať daňové priznanie za daň z nehnuteľnosti. Je to pre mesto dôležité, pretože sa dostane konečne k informácií, koľko kto akého majetku v intraviláne mesta má. Situácia sa takto sprehľadní,“ povedal hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič. „Hoci sú kostoly, úradovne a budovy slúžiace na bohoslužby od dane v Trnave oslobodené od platenia dane, ostatné budovy vo vlastníctve cirkví, podliehajú dani práve tak, ako objekty a pozemky vo vlastníctve iných subjektov. Ak slúžia na ubytovanie, tak majú inú daň, ak sú neobývané, patria do kategórie ostatné stavby,“ dodal. Podľa prieskumu agentúry MVK požaduje vykonanie prehľadu cirkevného majetku vyše 70 percent občanov.
„Cirkvi dane platiť nebudú,“ dozvedeli sme sa takmer na každom obecnom či mestskom úrade. Jarmila Rozborilová z MsÚ Gbely nám povedala, že mesto pre rok 2005 oslobodilo cirkvi registrované štátom od daňových poplatkov. Aj mesto Šaštín - Stráže oslobodilo cirkvi od poplatkov, povedala pracovníčka MsÚ Elena Širočková. Štefan Huťťa, starosta Radošoviec, to konkretizoval ešte podrobnejšie. „Rozhodnutím obecného zastupiteľstva zo 14. decembra minulého roka sú od platenia daní oslobodené cintorín, verejné parky, športoviská, ďalej občania v hmotnej núdzi, úplne bezvládny ľudia, ťažko zdravotne postihnutí občania, cirkev i škola. Všetci občania nad 70 rokov majú 50% oslobodenie.“ Obec Borský Mikuláš oslobodila cirkev od daní z budov slúžiacich na obrady. Dane za pozemky však platiť bude, povedal pre Týždenník pre Záhorie starosta Jozef Cák.
„Cirkev je povinná, podobne ako všetky ostatné subjekty, podať daňové priznanie, na základe ktorého mesto vyrúbi daň z nehnuteľnosti. Od povinnosti zaplatenia dane sú oslobodené objekty, v ktorých sa vykonávajú obrady (kostoly), ich areály a objekty oboch cirkevných škôl v meste - Gymnázia sv. Františka Assiského a ZŠ M. Olšovského. Pre určenie výšky dane bude rozhodujúce daňové priznanie, ktoré musí cirkev, podobne ako všetky ostatné subjekty, predložiť do 28. februára,“ informovala nás Ivana Potočňáková z MsÚ v Malackách. Podobná situácia je aj v Senici. Mestský úrad má prehľad o pozemkoch a nehnuteľnostiach cirkví na svojom území a podľa slov Viery Baroškovej z MsÚ Senica mesto bude požadovať zaplatenie dane z budov a pozemkov cirkví, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie od platenia.
Podľa jednej z analýz, ktoré si dala urobiť Aliancia nového občana u rôznych odborníkov, cirkev nikdy nevlastnila majetky, čo sa zmenilo podstatne neskôr, najmä po roku 1991. Už od čias Márie Terézie totiž vraj všetky majetky cirkev iba užívala, ale nevlastnila. Zmeny v majetkových vzťahoch nastali až počas druhej svetovej vojny.
- gak, komo, sita -