trestné stíhanie vo veci trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí. Bankovky budú podrobené skúmaniu v Skúšobni platidiel Národnej banky Slovenska v Bratislave.
Čo robiť, aby sa falšovaná bankovka nedostala do našej peňaženky? Túto otázku sme položili hovorcovi Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Martinovi Korchovi.
„Občan by si mal za prvé všímať ochranné znaky bankoviek. V prípade bankoviek s nízkou nominálnou hodnotou je riziko falšovania zanedbateľné, pretože sa nikto nebude namáhať s falšovaním 50 alebo 100 korún. Všímajte si skôr bankovky vyšších nominálnych hodnôt. Naučte sa rozpoznávať niektoré ochranné znaky, ktorých je na každej bankovke niekoľko. Napríklad vodoznak, čiže obraz portrétu z bankovky, ktorý je viditeľný pri pohľade na nepotlačenú časť proti svetlu, ochranný prúžok, ktorý je zapustený do papiera, pričom na lícnej strane vystupuje na povrch papiera, na ktorom vytvára voľným okom viditeľné kovolesklé okienka a pri pohľade do svetla sa okienka javia ako súvislý pruh s opakovaným negatívnym mikrotextom). Ďalej je to tlač z hĺbky. Na obidvoch stranách bankoviek sú vytlačené prvky ako texty či značky pre nevidiacich, ktoré sú hmatom identifikovateľné. Skrytý obrazec, názov menovej jednotky Sk, je viditeľný na lícnej strane bankovky pri jej sklopení vo výške očí do vodorovnej polohy proti svetlu.
Za druhé by občan nemal nakupovať bankovky v cudzej mene u neznámych ľudí na ulici, ale výlučne len na miestach na to určených, v peňažných ústavoch a zmenárňach.“
Ak expertíza zistí že je bankovka falošná, ostane polícii ako podklad k trestnému stíhaniu páchateľov. Občan má však aj nádej, že sa mu vzniknutá škoda nahradí. To však v prípade, že sa zistí páchateľ a súd ho v rozsudku zaviaže nahradiť škodu, alebo si vzniknutú škodu môže občan žiadať nahradiť v občianskoprávnom konaní. Preto je jednoduchšie dávať si pozor už pri preberaní hotovosti a podozrivú bankovku neprijať.
Gabo Kopúnek