sociálneho fondu pre Sektorový operačný program Ľudské zdroje. Preto sme oslovili riaditeľku školy Danku Mikulovú, aby nám odpovedala na niektoré otázky.
Čo vás viedlo k rozhodnutiu podať uvedený projekt?
Prieskumom sme zistili, že v regióne Záhorie nie je vybudované stredisko či centrum, ktoré by poskytovalo širokej verejnosti, rôznym cieľovým skupinám, služby v oblasti informačno-komunikačných technológií – školenia, rekvalifikačné kurzy, prístup on-line na internet, poradenstvo, konzultácie, prednášky, modulové vyučovanie. Preto založením Centra celoživotného vzdelávania Via Humana chceme túto medzeru v poskytovaní služieb v oblasti šírenia vedomostí vyplniť.
Prečo začínate práve v oblasti informačno-komunikačných technológií (IKT)?
Naša škola vždy venovala veľkú pozornosť výučbe informatiky. Veľký „boom“ v tejto oblasti zaznamenávame po príchode vysoko kvalifikovaných učiteľov, ktorí okrem toho, že sú odborníkmi pre IKT, sú aj zapálení pre túto oblasť činnosti. Vďaka ich iniciatíve je škola od roku 2002 zapojená do celoštátneho projektu Infovek, a tak aktívne zdieľa myšlienku digitálneho štúrovstva – byť otvorenou smerom navonok, smerom k miestnej komunite a napomôcť tak k šíreniu informačnej gramotnosti vo svojom okolí. Nasše rozhodnutie bolo umocnené aj skutočnosťou, že v škole sú vybudované štyri multimediálne počítačové učebne s pripojením na internet, pracuje sa s digitálnou technikou – dataprojektor, videokamery, webové kamery, digitálne fotoaparáty, laptopy.
Pre koho, ako prvého, bude projekt zameraný?
Program, ktorý sa hlási k priorite číslo 3 zvýšenie kvalifikácie a adaptability zamestnancov a osôb vstupujúcich na trh práce, je určený pre ženy a mužov, absolventov stredných škôl s maturitou, učiteľov a vychovávateľov materských, základných a stredných škôl, ale aj pre vlastných súčasných študentov.
Prečo ste sa rozhodli práve pre uvedené cieľové skupiny?
Pre výber absolventov škôl sme sa rozhodli, pretože vybavenosť stredných škôl informačnou technikou nie je dostatočná a školy v niektorých študijných študijných odboroch nestíhajú kopírovať zvýšený technický rozvoj v oblasti IKT. A tak už mnohí absolvensti prichádzajúci na trh práce nespĺňajú požiadavky zamestnávateľov na využívanie informačno-komunikačných technológií v praxi. Pre výber učiteľov a vychovávateľov nás viedla skúsenosť. Vyškolený učiteľ, ktorý zachytí nové trendy vo vyučovaní a vzdelávaní, prinesie inú – vyššiu kvalitu výučbu do škôl. Učiteľ je nositeľom aktuálnej osvety a prípravy občanov pre praktický život a preto je nevyhnutné vo zvýšenej miere ho permanentne pripravovať na prácu s počítačom, internetom, učiť ho používať nástroje informačnej spoločnosti. Tieto zručnosti by žiaci a ich rodičia, ako klienti vzdelávacích služieb, mali od svojich učiteľov vyžadovať. Ide o pilotný vzdelávací program pre učiteľov, ktorého ambíciou je prispieť ku kariérnemu postupu učiteľov. Na vlastných študentov sa zameriavame preto, lebo sme presvedčení, že mladý uchádzač o prácu, ktorý ovláda digitálnu techniku, vie pracovať s komunikačným a prezentačným softvérom, ovláda cudzí jazyk, má šancu na úspech nielen na miestnom trhu práce, ale aj v celej Slovenskej republike a v spoločnej Európe, bude mať aj lepšie šance byť prijatí na vysoké školy.
Kde sa môžu záujemcovia o jednotlivé aktivity prihlásiť?
Učitelia, vychovávatelia, absolventi škôl s maturitou sa môžu prihlásiť na sekretariáte SSOŠ Humanus Via v Holíči /034 – 6685292/, na pobočke v Senici /034 – 6543318/. Školenia i rekvalifikačné kurzy sa budú uskutočňovať v Holíči aj v Senici, keďže škola má vybudovanú svoju pobočku aj v tomto meste. Všetky aktivity, vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu, sú pre účastníkov bezplatné.
- kk -