Štvrtok, 24. október, 2019 | Meniny má Kvetoslava
POČAS TÝŽDŇA SENIČANIA VYHRALI OBE KRAJSKÉ DERBY

Domáci uragán v tretej tretine

O krajské derby domácich rytierov s trnavskými gladiátormi bol záujem aj z najvyšších hokejových miest, keď na zápase boli prítomný generálny sekretár Slovenského zväzu hokeja Igor Nemeček Igor a riaditeľ súťaže Roman Štamberský. Obidve mužstvá, poznajúc

Senica - Trnava 9:4 (1:2, 2:2, 6:0)
svoju silu, začali zo zadu opatrne a tak prvých 10 minút pred bránami príliš vzruchu nebolo. Nebezpečnejší boli hostia, ktorí po rýchlych protiútokoch pohrozili v 4.min, kedy Šimúnek pokazil finálnu prihrávku, dvojica Klement - Přemyl nezvládla prečíslenie a v 9.min. netrafil Kraus odkrytú časť Kosovej brány. Domáci mali jedinú možnosť v 8.min., Vítek však nepresne prihrával Minčákovi. V 10.min. vyšla hosťom pekná kombinácia E.Bučič - Šimúnek a pre Andreja Szökeho nebol problém otvoriť skóre - 0:1. Ubehlo rovných 100 sekúnd a hráči Trnavy mali opäť ruky nad hlavou, keď Peter Ďuriš zvýšil na 0:2. Tréner S.Chlebec okamžite zobral oddychový čas. Domácim pomohlo vylúčenie T.Bučiča. V nej najskôr Krumpál nepochodil po peknej prihrávke Hrnčiríka, v 14.min. však presilovku domáci využili a po kombinácii Novák - Krišák dal Martin Krumpál na 1:2. V 15.min. mal možnosť vyrovnať Vítek, no domáca obrana produkovala veľké množstvo chýb a tak možností mali viacej hostia. V 16.min. sa ocitli pred Kosov úplne voľní až traja hráči hostí, no Krausová prihrávka sa spracovať nedala. V 21.min. len za cenu faulu nevyšla Krumpálovi prihrávka pred prázdnu bránu Krišákovi. Presilovku hrali domáci veľmi zle, no 6 sekúnd pred jej skončením v 23.min. po ideálnej prihrávke Krišáka stačilo Tomášovi Hrnčiríkovi len nastaviť hokejku - 2:2. Po góle vo svojej sieti hostia pridali, mali aj pekné strelecké možnosti, no neuspeli. Pri vylúčení Klečku unikol Valúch, Mega jeho strelu vyrazil a Štepanovský puk nedokázal vrátiť do siete. „Réžiu“ do svojich rúk však začal preberať rozhodca Marcinko, ktorého výkon vôbec nezapadol do tohto derby stretnutia a obidvom mužstvám ho znechutil. Nasledovalo niekoľko smiešnych vylúčení, ale i nepotrestaných faulov. V 29.min. nepotrestal jasný faul na Pauera a z protiútoku dal Zdeněk Přemyl vedúci gól hostí - 2:3. V 35.min. sa Krišák vrátil z trestnej lavice, hneď sa pridal k unikajúcemu Ľubovi Vítkovi a sami dvaja pred Megom sa postarali o vyrovnanie - 3:3. Kosa zmaril príležitosť Ďurišovi i Lenárovi, na druhej strane pozornosť Megu skúšal bekhendom Salajka. V 40.min. v snahe strhnúť vedenie na svoju stranu domáci prečíslili obranu hostí, stratili však puk. Dostal ho Šimúnek, ktorý sa nestíhal vrátiť, no s blafákom proti Kosovi neuspel. Pred dobiehajúcim Vladom Krausom však bola odkrytá brána a 24 sekúnd pred sirénou hostia opäť viedli - 3:4. A to 7 sekúnd pred koncom spálili tutovku Ertel s Jaškom. V 41.min. bol za podrazenie vylúčený kapitán Foltín. Veľkú šancu na vyrovnanie nevyužil Vítek, pri ďalšej Mrkva úmyselne posunul bránu a dal domácim možnosť hrať 60 sekúnd 5 na 3. Foltínovi chýbali do návratu iba 2 sekundy, keď po kombinácii Novák - Klečko stačilo Ľubovi Vítkovi presne nadstaviť hokejku - 4:4. V 49.min. vyšla domácim jedna z najkrajších akcií zápasu, keď Klečko vysunul Valúcha a jeho spätnú prihrávku napálil do siete Jaro Štepanovský - 5:4. V 50.min. vydoloval Martin Krumpál puk spod Megu a zvýšil na 6:4. Brankár hostí išiel protestovať až za modrú čiaru a tak musel ísť na striedačku. Jeho kolega Harakaly bol v bráne iba 50 sekúnd, no i tak sa zapotil, keď zlikvidoval domácim dve strely, no najmä blafák Štepanovskému. Do brány sa v 51.min. vrátil Mega, ktorý však už za 4 sekundy lovil puk po peknom blafáku Mareka Vargu - 7:4. Mrkva, Kovalík a Ertel mali možnosti na zníženie, neuspeli však a tak v 56.min. po úniku a prihrávke Krumpála takmer roztrhol sieť Jozef Salajka - 8:4. Bol to jeho prvý gól v senickom seniorskom drese a jeho „obeťou“ sa stal hrdina Kanadského pohára ´96, bývalý reprezentant i brankár Senice Roman Mega. Puk na pamiatku mu priniesol Jaro Štepanovský. To však zo strany domácich nebolo všetko. V 57.min. po prihrávke Polčíka zvýšil Marek Varga na 9:4 a z tribún sa začalo ozývať desať, desať. Hostia záver nezvládli a takmer každú akciu dohrávali faulom alebo nebezpečným zákrokom. Domáci vytúženú desiatku nenaplnili, no i tak ich čakali od vďačných divákov po zápase ovácie. Pred záverečnou tretinou by si však na vysoké víťazstvo domácich rytierov nevsadil nikto. Opäť sa raz potvrdilo, že táto pekná hra je športom nevyspytateľným a že treba bojovať až do poslednej sekundy.
SENICA: Kosa - Novák, Molnár, Šefčík, Salajka, Klečko, Rusňák, Borovský - Hrnčirík, Krišák, Krumpál - Štepanovský, Valúch, Vítek - Varga, Minčák, Pauer - Francisty, E.Šimek, Tomašec, tréner S.Chlebec
TRNAVA: Mega (od 50. do 51.min. Harakaly) - Foltín, E.Bučič, Bukovinský, Klement, Nemček, Mrkva, Klokner, Hečko - Szöke, Šimúnek, Kraus - Lenár, Přemyl, Ďuriš - Jaško, Ertel, T.Bučič - Čunderlík, Kovalík, Belko, tréner I.Antal.
Pred 1400 divákmi rozhodovali D. Marcinko (Moravec, Mášik). Vylúčení 5:9 na 2 min., Rusňák, Krumpál (obaja Senica), Ďuriš (Trnava) na 10 min., Krumpál DKZ. Presilovky 3:0, oslabenia 0:0.
POVEDALI PO STRETNUTÍ
Tréner Senice Slavomír Chlebec: Po dvoch tretinách sme sa po korektúrach v zostave vypli k veľkému výkonu. Veľmi si cením, že mužstvo nezložilo zbrane, keď stále len doťahovalo. Streliť takému mužstvu, ako Trnava je, v záverečnej tretine 6 gólov, tu je vidieť sila kolektívu a jeho súdržnosť. Trnava hrala veľmi dobre, no z rytmu ju vyviedlo časté vylučovanie.
Tréner Trnavy Imrich Antal: Diváci mohli vidieť kvalitné stretnutie. Do stretnutia sme išli s taktikou, ktorá nám 40 minút vychádzala. Brzdili sme súperovu rozohrávku a prechádzali do rýchlych protiútokov. Prejavila sa však naša stará choroba, že každé naše vylúčenie je potrestané. Pri hre v plnom počte sme boli lepší, no katastrofálnu tretiu tretinu si naši hráči rozhodne ,za klobúk´ nedajú“. Chcem pogratulovať domácim, že za takého stavu a priebehu dokázali stretnutie otočiť. Jasne nás v 3.tretine predčili, kedy naši obrancovia nedodržali to, čo sme si povedali pred zápasom a čo sme aj 40 minút hrali. Myslím si, že naše mladé mužstvo nie je na tom ešte dobre psychicky, čo sa aj odzrkadlilo v dnešnom zápase. Súťaž sa prehupla ešte len do druhej polovice, stále sa musíme zlepšovať, kvalitne trénovať, aby sme sa poriadne pripravili na play off“.
Brankár Roman Mega: Ťažko sa k zápasu vyjadrovať. Kým sa ,hral hokej´ sme boli lepší, posledná tretina však stála za to. Domácim treba za ňu zagratulovať. My si musíme vziať zo zápasu ponaučenie a ísť ďalej. Je to šport a športovo to treba aj brať“.
Kapitán rytierov Jozef Krišák: „Po veľmi laxnom úvode sme dostali dva rýchle góly a súper bol na koni. V oddychovom čase sme si povedali, že takto to ísť ďalej nemôže. Opäť sme zabrali ako kolektív a dokázali stretnutie otočiť. Hlavne v poslednej tretine sme dôrazom súpera predčili a dokázali vyhrať“.
Kapitán gladiátorov Peter Foltín: Myslím, že dve tretiny sme boli lepší. Hokej sa hrá však 60 minút a my sme doplatili na časté vylučovanie, po ktorých nás domáci nemilosrdne trestali. Hralo sa mi trochu ťažšie, keďže som časť svojej kariéry odohral aj v Senici. Diváci ma poznali a verím, že som v ich srdciach neostal zle zapísaný“.
Erik Rusňák: „Začali sme s určitými obavami, veď Trnava je v tabuľke poriadne vysoko. Postupne sme sa však rozohrali, herne sme sa súperovi vyrovnali a v závere sme už dominovali, keď si hráči súpera neudržali nervy na uzde“.
Pavel Klečko: „V kvalitnom stretnutí sme dve tretiny ťahali za kratší koniec. Dnes zvíťazila bojovnosť, rozhodol kvalitný výkon brankára Kosu a strelecké prebudenie v tretej tretine, kde sme boli dôraznejší a víťazstvo sme si zaslúžili nielen my, ale aj skvelí senickí diváci“.
Michal Novák: „V divokom zápase to s nami nevyzeralo dobre. Potom rozhodli presilovky, ktoré sa nám darili. Nakoniec to bolo vysoké víťazstvo, ktoré rozhodne potešilo“.
Prezident HK 91 Senica Ján Vilinský: „Bolo to veľmi nervózne stretnutie a som rád, že sme silou vôle dokázali nepriaznivo s vyvíjajúci zápas otočiť. Som však veľmi sklamaný výkonom rozhodcov, ktorí celú prácu funkcionárov okolo hokeja dokážu za 60 minút znehodnotiť“.