Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Skalica s novým kormidelníkom

Zhruba pre dvoma mesiacmi sme sa o plánoch skalických extraligových hokejistov rozprávali s novým kormidelníkom zeleno-bielych Ivanom Černým. Nepresvedčivé výkony a nelichotivé postavenie Skalice v tabuľke jeho pôsobenie v Skalici skrátilo. Počas reprezen

tačnej prestávky sa Skalica rozlúčila nielen so Žigmundom Pálffym, ale tiež s Miroslavom Zálešákom a privítala nového hlavného trénera Petra Mikulu. Boli sme sa pozrieť na jeden z tréningov a vyspovedali sme ho.
Na skalickej striedačke sa objavila nová tvár. Tréner Peter Mikula. S akými predsavzatiami prichádzate do Skalice?
„S takými, aby jednoducho tie veci, ktoré tu fungovali, fungovali ešte lepšie, aby sa zlepšilo umiestnenie až do play off.“
Na ktoré pozitívne momenty v kádri by ste rád nadviazali?
„V prvom rozhovore sme si niektoré veci vydiskutovali a myslím si, že tam padlo veľké množstvo pozitívnych vecí, ktoré treba rozvíjať a pracovať na nich. Povedali sme si, samozrejme, aj o negatívach, ale myslím si, že viac bolo pozitív.“
Čo budete očakávať o mužstva ako celku a od jednotlivých postov?
„Za všetkým sa skrýva maximálna herná disciplína a od toho sa odvíja úspešnosť. Aj zápas s Popradom nám, bohužiaľ, ukázal niektoré negatíva. Je otázka času, do akej miery sa nám tieto negatíva podarí zatlačiť do úzadia, aby sme využívali tie pozitíva. Je na čom robiť. V prvom rade som pri tomto zápase vychádzal zo stavu 0:2, ktorý bol veľmi nepríjemný. Bolo tam však veľa srdca, veľa chcenia a to spôsobilo, že z toho zápasu bol aspoň bod, hoci sa to pre nás vyvíjalo veľmi nepriaznivo. To bola tá veľká pozitívna vec, ktorú som v tomto zápase od mužstva kvitoval.“
Čo bude vaším veľkým želaním v Skalici?
„Dnes mám plnú hlavu myšlienok čo sa týka play off, ale k tomu treba strašne veľa urobiť. Keď som to aj videl v tom zápase a tiež na tréningoch - človek nechce príliš špiritizovať o tých veciach, ktoré tu boli dobré a ktoré zlé, ale jednoducho tento káder sa po minulé roky vôbec nemenil. Bohužiaľ na základe rôznych okolností, či už v rámci predaja hráčov alebo tej tragickej udalosti alebo niektorí hráči ukončili svoju činnosť kvôli zdravotným problémom a toto mužstvo sa, čo sa týka hernej kvality, oslabilo. Z toho mužstva sa stalo mužstvo, v ktorom za určitých okolností prišlo k sebauspokojeniu. Šesť rokov hralo prím v extralige, robilo dobré výsledky a teraz je v rámci výkonnostnej sínusoidy niekde dole. Je to otázka času, kedy sa začne šplhať smerom hore. Dnes je hokej rýchlostno-silový šport a treba podľa toho stavať typy hráčov. Ako sme to videli v zápase s Popradom – sme ľahkí a nízki, hoci sme šikovní. Bohužiaľ tá sila a tá hmotnosť nás zlikvidovala.“
Takže spokojnosť bude keď ...
„Keď začneme vyhrávať.“
Pripomeňme ešte, že pod taktovkou nového trénera Skaličania v uplynulom týždni zohrali tri zápasy. Pred domácim publikom sa predstavili hneď v prvom kole po reprezentačnej prestávke v utorok 16. novembra. Privítali Poprad, ktorý vedie tréner Skaličanov z uplynulých sezón Ján Faith. Ten svojich súčasných zverencov pripravil na tých bývalých veľmi dobre, pretože po prvej tretine hostia viedli 1:0 a na začiatku druhej dvadsaťminútovky už 2:0. Dovtedajší ťahúň mužstva Miro Zálešák v ten deň prvýkrát „zarezával“ v novom pôsobisku v Litvínove (hneď sa blysol dvoma gólmi) a tak bremeno zodpovednosti niesla prvýkrát v sezóne „stará“ zostava. Tak ako tréner hodnotil tento zápas, Skaličania nakoniec „so srdcom“ vydreli bod za remízu 2:2, keď o domáce góly sa postaral Hartmann a Grill. Neuveriteľne opatrne hrané predĺženie už neprinieslo ani kvalitnejšiu hru ani gól. Konečný výsledok HK 36 Skalica - ŠKP Poprad 2:2 (0:1, 1:1, 1:0 - 23. Hartmann (Flamík), 49. Grill - 16. Ihnačák, 21. Javín, strely na bránu 26:36 (12:12, 7:9, 7:12), vylúčenia 2-5 na 2 min. - bez využitia.
V ďalšom zápase v Trenčíne (v piatok 19.11.) sa už Skaličanom nepodarilo ukoristiť ani bod, hoci mali túto partiu rozhodne lepšie rozohranú ako s Popradom. Po prvej tretine bolo 1:1 a až do 35. minúty dokonca viedli. Do záverečnej tretiny vstupovali za nerozhodného stavu 2:2, ale ako už niekoľkýkrát v tejto sezóne ju dokonale zbabrali. Inkasovali štyrikrát a bolo po nádeji. Konečný výsledok Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 6:2 (1:1, 1:1, 4:0 - 1. Demitra, 35. Šafárik, 42. Hanzal, 47. Demitra, 56. Őlvecký, 57. Melichárek - 07:14 Mrena (Galvas, Paciga), 26:55 Grill (Prošvic, Komárek), strely na bránu 34:25 (6:8, 16:12, 12:5), vylúčenia 4-1 na 2 min., využitie 1:0. Tretie stretnutie sa hralo v nedeľu večer v Liptovskom Mikuláši.
V tomto týždni Skaličania najprv v utorok privítajú Slovan, v piatok pocestujú do Zvolena a v nedeľu uzavrú polovicu súťaže domácicm stretnutím s Dubnicou. Na záver spomeňme ešte jednu zaujímavosť – v sobotu 20. novembra sa v predohrávke nedeľného kola stretli aj pred televíznymi kamerami Českej televízie Litvínov a Slávia Praha a proti sebe tak nastúpili nedávni spoluhráči zo Skalice Pálffy (Slávia) a Zálešák. Viac sa darilo domácim (Zálešák hral výborne, hoci si nepripísal žiaden bod), ktorí Pražanov porazili 3:1.