mysleniu sa, koľko predmetov, ktoré vyhadzujeme do smetia, sa dá ešte použiť. Cieľom pre deti bolo vytvoriť z už použitých materiálov (odpadu) svojho Odpadáčika, či už panáčika, zvieratko, rozprávkovú bytosť, domčeky ap. Ako materiál mohol byť použitý papierové, kartónové či plastové obaly, plechovky, krabice ap. Jedinou podmienkou bolo, aby materiál bol zdravotne nezávadný, čistý a bezpečný (nesmel mať ostré hrany). Inak sa fantázia detí neobmedzovala.
Súťažilo sa v kategóriách Špeciálne základné školy (ŠZŠ), Základné školy I. i II.stupeň, tu súťažili jednotlivci. V kategórii Materské školy súťažili kolektívy. Súťaž to bola postupová a do okresného kola postúpili a boli vystavené najlepšie práce z jednotlivých škôl. Hodnotila ich porota zložená zo zástupcov SZOPK, ZOS a OZ Mladí zelení Slovenska.
A ako dopadla súťaž? V kategórii ZŠ I. stupňa boli ocenení bez určenia poradia Zuzka Spústová, Zuzka Bašnárová, Kristínka Janšáková, všetky 4. B I. ZŠ Senica, Ľ.Nemečková a A.Poláková ZŠ Častkov, Lucka Maláriková, 2. A I. ZŠ.
V kat. ZŠ II. stupeň Simona Luhová a Ondrej Kudláč z III. ZŠ Senica, Nina Tytykalová a Lucka Harnošová z II.ZŠ Senica. V kat. ŠZŠ to boli Roman a Dalibor Jonáš, Martin Sopúšek, Mirka Danielová a Eva Polakovičová, všetci zo ŠZŠ Senica.
V kategórii Materské školy MŠ Kolónia, MŠ ul. Hollého, MŠ ul. Novomeského, MŠ ul. J.Kráľa, MŠ ul.Komenského a Špeciálna MŠ internátna, všetky zo Senice.
Z kolektívnych prác boli ocenené ZŠ Gbely, Školský klub Šaštín - Stráže, ZŠ Častkov a Školský klub IV.ZŠ Senica.
Ocenené práce boli vybrané z celkového počtu 223 prác. Ceny do súťaže venovali Technické služby mesta Senica, Prvá stavebná sporiteľňa Senica a Mestský úrad Senica.
K videniu boli krásne hodiny z použitých uzáverov na plastové fľaše, rôzne predmety z fliaš veľkosti od 0,3 l do 5 litrov, ako materiál boli použité krabice od mlieka, potravín, liekov, priemyselných výrobkov, staré látky, špagáty, prepravky na vajcia, opadané listy zo stromov, kôstky z marhúľ, škrupiny z vylúpaných orechov, dubové žalude, krásne boli kvety zo zastrúhaných drevených ceruziek. Krásna bola perníková chalúpka (alebo horáreň?) so škridlicou z lupienkov šišky od Školského klubu ŠZŠ Senica, alebo žabky z kovových uzáverov fliaš od Školského klubu detí ZŠ Šaštín - Stráže. Kto nevidel neuverí, koľko krásnych vecí sa dá urobiť z odpadu a akú fantáziu majú deti. Oplatí sa prísť na túto výstavu pozrieť do Záhorského osvetového strediska. Potrvá do 26. novembra a je otvorená v každý pracovný deň od 8:00 do 15:30 hod. Jej súčasťou je aj tradičná prehliadka najúspešnejších filmov z festivalu Ekofilm, ktorý býva každoročne v Banskej Bystrici.
JOZEF KOMORNÝ