borná pracovníčka Záhorskej galérie Božena Juríčková. Súčasťou vernisáže bola aj hudobná ukážka skladby Ilju Zeljenku Dve skladby pre klarinet a violončelo v podaní Ján Slavík (violončelo) a Branislav Dugovič (klarinet).
Ľudovít Hološka je významnou osobnosťou Záhoria. Narodil sa v neďalekej Jablonici 18.septembra 1943. Študoval na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie portrétneho a kompozičného maliarstva u profesorov L.Černického a J.Mudrocha. V rokoch 1974 až 1986 bol odborným asistentom na Katedre výtvarnej výchovy PF v Trnave, neskôr odborným asistentom na Katedre dejín umenia, kreslenia a modelovania Fakulty architektúry SVŠT v Bratislave. Od roku 1988 začal pedagogicky pôsobiť na VŠVU v Bratislave, kde bol v roku 1990 menovaný docentom VŠVU, odbor maľby. Od roku 1995 je menovaný profesorom VŠVU, odbor maľby. V roku 2002 sa stal prodekanom pre vedeckú a umeleckú činnosť na Fakulte výtvarných umení na AU v Banskej Bystrici.
O Súvislostiach nám viac povedal Štefan Zajíček, riaditeľ Záhorskej galérie: „V tomto roku si Záhorská galéria pripomína 20. výročie svojho vzniku, ktoré chceme priblížiť viacerými podujatiami čo najširšej vrstve verejnosti. Za 20 rokov si galéria už našla svoje miesto v kultúrnom živote regiónu. Jedným z hodnotných projektov je aj dnešné otvorenie výstavy pod názvom Confinium, ktoré pozostáva z dvoch celkov. Confinium je starodávne pomenovania Záhoria z počiatkov formovania sa Českého a Uhorského štátu. Tvorbu záhoráckych umelcov reprezentuje práve výstava Súvislosti akademického maliara Ľudovíta Hološku, ako významného rodáka pochádzajúceho z neďalekej Jablonice. Vystavuje tu výber svojej najnovšej tvorby za posledných 10 rokov. Je to jeho už v poradí tretia výstava v našej Záhorskej galérii. Tvorbu autorov susedných regiónov predstavuje pätica autorov, medzi nimi aj Michal Moravčík z Trnavy. Je to chápané ako pozdrav autorov susedných regiónov Záhorskej galérii. Výstava potrvá do 21. novembra 2004 a verím, že si ju príde pozrieť čo najväčší počet Záhorákov.“
V Záhorskej galérii boli aj žiaci ZUŠ v Senici. Oslovili sme ich učiteľa s otázkou, čo si z výstavy odniesli.
Štefan Orth, pedagóg výtvarného odboru na ZUŠ v Senici: „Zatiaľ som videl len časť Confinium, práve sa chystám na prehliadku obrazov. Prof. Hološku však poznám už od študentských rokov a môžem povedať, že on mi vždy dával motiváciu do mojej práce. Je to veľmi kvalitný slovenský výtvarník. Vychádza z obdobia umenia, ktoré sú aj mne blízke a to sú fóbizmus, impresionizmus a expresionizmus. Sú to úžasné obdobia v maliarstve. Na výstavu som prišiel z vyučovacej hodiny so svojimi žiakmi a verím, že aj pre nich to bude úžasná inšpirácia a motivácia pre ich umelecké napredovanie a že si z nej odnesú čo najviac umeleckých zážitkov.“
JOZEF KOMORNÝ