
Často to nevedia rodičia a ešte častejšie deviataci. Reč je o výbere strednej školy, kam po skončení základnej školy musia každoročne ísť tisíce deviatakov. Výber stredných škôl je veľmi pestrý, ale informácie o jednotlivých odboroch či profily stredných škôl nie sú vždy deťom aj ich rodičom k dispozícii. Často preto vzniká veľká dilema a otázka Kam ďalej? sa rieši na poslednú chvíľu alebo „odkukaním“ u kamaráta. Tejto situácii sa už päť rokov snaží pomôcť Okresná pedagogicko-psychologická poradňa Skalica so sídlom v Holíči, ktorá na jeseň pripravuje v skalickom Dome kultúry podujatie, na ktoré pozýva jednak zástupcov stredných škôl a predovšetkým deti končiacich ročníkov základných škôl okresu. Tento rok na utorok 26. októbra do Skalice prijalo pozvanie a prišlo sa prezentovať pätnásť stredných škôl zo Slovenska, ale i z Moravy. Prišli tu pedagógovia i študenti týchto škôl, aby prostredníctvom propagačných materiálov, násteniek, výrobkov, videoprezentácií, ale predovšetkým osobne mohli žiakom končiacich ročníkov základných škôl z celého okresu Skalica prezentovať zameranie, študijné odbory, zaujímavosti a podmienky štúdia na tej svojej škole.
Na význam takéhoto druhu prezentácie sne sa opýtali riaditeľky PhDr. Anny Janičkovičovej.
„Význam tejto prezentácie, ktorú poriadam už piaty rok, spočíva v dvoch rovinách. Školy, ktoré sa tu zúčastňujú, majú možnosť v relatívne krátkom časovom rozsahu a pekných kultúrnych priestoroch, prezentovať všetko to, čo je pre ich školu typické a charakteristické. Význam prezentácie ďalej spočíva v tom, že je to osobitý typ prezentácie, kedy dochádza k priamemu kontaktu so žiakmi, ktorí tu majú možnosť prísť. V tej druhej rovine vidím význam z pohľadu žiakov deviatych ročníkov a majú možnosť tu na mieste trošku sprehľadniť si tú voľbu svojho ďalšieho štúdia. Mnohí tu prichádzajú s tým, že túto otázku majú už vyriešenú, ale mnohí sú vlastne v tej fáze rozhodovania a zvažujú svoje vyučovacie výsledky, záujmy, možno aj záujmy svojich rodičov a vlastne táto prezentácia má slúžiť týmto žiakom.“
Žiaci, ktorí podujatie navštívili, mali možnosť sa pri jednotlivých stánkoch škôl pristaviť, porozprávať a povypytovať sa a vziať si tiež propagačné materiály s ktorými sa potom mohli doma lepšie orientovať v širokej ponuke stredoškolského štúdia. Podujatie však nebolo iba pre žiakov, ale v poobedňajších hodinách si do Domu kultúry mohli prísť prezentácie stredných škôl prezrieť aj rodičia. Je zrejmé, že toto ojedinelé podujatie má pre deviatakov a ich rodičov mimoriadne veľký význam, pretože informácie „z prvej ruky“ sú pre dôležité rozhodovanie o ďalšom štúdiu k nezaplateniu. Aj preto je iniciatíva pedagogicko-psychologickej poradne veľmi vítaná a cenná.
- em -