ré na si základe platnej zmluvy v rokoch 1993 až 1998 mesto objednalo. Penále v tomto prípade predstavovali 1 percento denne, čo je do roka 365 percent. Podľa názoru súčasného primátora Holíča Vladimíra Horáka je toto penále úžernícke. Mesto by malo na základe zmluvy podpísanej bývalým primátorom Ing. Jozefom Hrušeckým zaplatiť penále za omeškané platby podnikateľovi Karolovi Čambalovi okolo 1,8 milióna korún.
„Nemienime platiť úroky, ktoré podľa môjho názoru súvisia s úžerou,“ povedal pre náš týždenník primátor Holíča Vladimír Horák. „Aj preto som dal podnet na prokuratúru, aby prešetrila znenie zmluvy a vydala svoj verdikt. Ak náš podnet nebude úspešný, úroky zaplatíme. Skôr nie. Ako by k tomu prišli obyvatelia mesta. Za chyby predchádzajúceho vedenia, ktorých je i v účtovníctve viac, musíme teraz platiť, no nemalo by sa to odzrkadliť v chode samosprávy. Bohužiaľ sa to však odrazí v rozvoji mesta, pretože tieto peniaze budú určite chýbať!“
Primátorov podnet zatiaľ okresná i krajská prokuratúra zamietla, preto sa čaká na rozhodnutie generálnej prokuratúry. „Zmluvy medzi firmou a mestom Holíč boli svojho času parafované slobodne a obojstranne. Pri ich zrode stál dokonca aj súčasný primátor Vladimír Horák, ktorý tak konal na základe poverenia vtedajšieho primátora Hrušeckého, mestskej rady a zastupiteľstva. Myslím si, že v dnešnom tržnom mechanizme je bežné, že ak niekto odvedie nejakú službu, má za ňu dostať aj zaplatené. V tých časoch, keď sa zmluva tvorila, bolo bežné, že nikto nikomu neplatil. Či už za odber tovaru na faktúru, alebo za vykonané služby. My sme mestu zabezpečovali služby v rámci údržby mesta a zmluvné ustanovenia sme si splnili. Mesto nám však neuhrádzalo faktúry niekedy aj 5-6 mesiacov,“ informoval nás Karol Čambal.
„Súčasný spor je oveľa zložitejší,“ dodáva zástupca primátora Vladimír Petrovič. „Časovo sú tu dve obdobia. V prvom ,v rokoch 1994-1998, si mesto objednávalo služby verejnoprospešných prác od súkromnej firmy Karol Čambal podnik VPP. Z tohto obdobia je i spomínaná exekúcia na 1,8 mil. korún. V druhom období, 1998 – dodnes, existovala a ešte stále existuje spoločná firma mesta a pána Karola Čambala VPP, spol. s r.o., kde má mesto Holíč 49 %, čiže tesnú minoritu. Táto spoločná firma vznikla na základe nespokojnosti mestského zastupiteľstva so zmluvou s pánom Karolom Čambalom. Bohužiaľ sa v nej podarilo presadiť iba zopár zmien. Predpokladalo sa, že keď tam má mesto 49 % podiel, bude firmu kontrolovať.“
Opak bol pravdou. Neskoré úhrady faktúr pokračovali i v ďalších rokoch a nikto z kompetentných pracovníkov samosprávy (od primátora, cez hlavného kontrolóra až po hlavného ekonóma) nedokázal (alebo nechcel) problém riešiť. A tak od roku 1998 spoločník mesta pán Karol Čambal penalizoval svojho partnera, ktorý ho de facto i živil (obrat spoločnej firmy v 80-tich percentách a viac zabezpečovali práce pre mesto). „Na jednej strane sa vedelo, že mesto nestíha platiť, na druhej strane konatelia firmy VPP, spol. s r.o. Karol a Zdenko Čambalovci tlačili mesto do čo najväčších výkonov. Tento problém ozrejmuje množstvo zápisníc z mestských komisií a zastupiteľstiev. Potom už nasledovali len platobné rozkazy na súd, rozhodnutia súdu, nečinnosť mestských funkcionárov a skladanie si súdnych rozhodnutí v ‘šuplíku’. Tieto súdne rozhodnutia dokonca neboli ani vedené na mestskom úrade, penále neboli zahrnuté v účtovníctve. Nebolo treba, pretože predchádzajúce vedenia s konateľmi firmy VPP, spol. ‘vzorne spolupracovali’.
V roku 2003 nastúpilo nové vedenie mesta, ktoré chcelo iba narovnať obchodný vzťah tak, aby bol vyrovnaný a výhodný obojstranne. Nič viac, nič menej. Nepodarilo sa. Preto mesto začalo konať. Postupne znižovalo objem objednaných prác, začalo si čistiace práce organizovať vo vlastnej réžii, postupne uhradilo faktúry po lehote splatnosti a začalo ďalšie faktúry uhrádzať načas. Že mesto ide správnym smerom potvrdilo i vyhlásenie verejného obstarávania na zvoz komunálneho odpadu, ktoré vyhrala firma, ktorá ponúkla o 1,7 mil. nižšiu cenu ako vlastná firma VPP, spol. s r.o. Koniec je známy. Konatelia vytiahli zo ‘šuplíku’ staré súdne rozhodnutia a požadujú od mesta zaplatenie penále za roky 1994 – 2002. Prečo až teraz sa asi netreba pýtať,“ končí svoje rozprávanie Vladimír Petrovič.
„V roku 1994 zadalo mesto Holíč akreditovanej firme z Bratislavy vyhodnotiť vtedajší zmluvný vzťah a nájsť nové - ‘lepšie’ riešenie. V hodnotiacej správe sa píše, že model, ktorý mesto v r. 1992 zvolilo, je funkčne dobrý a výhodný, že nie je nutné ho meniť. Ba naopak, firma bola vyhodnotená ako dobrá s tým, že úroveň poskytovaných služieb je na dostatočnej úrovni a ich činnosť v meste je dobrá,“ reagoval na vyjadrenie Vladimíra Petroviča konateľ spoločnosti VPP Zdenko Čambal. „Chcem podotknúť, že za celú dobu pôsobenia firmy Karol Čambal VPP nebola znesená žiadna sťažnosť na vykonanú prácu a poskytované služby, čomu nasvedčuje aj tá skutočnosť, že v meste Holíč bola televízia natáčať krátky šot o čistote a úprave mesta. I napriek týmto skutočnostiam vtedajší zástupca primátora Ing. Horák vyvíjal nátlak na poslancov MZ, aby systém zabezpečovania týchto prác bol zmenený a vytvorila sa nová spoločnosť s účasťou mesta. Z vyššie uvedeného poveril vtedajší primátor Ing. Hrušecký zástupcu primátora Ing. Horáka, aby vypracoval koncepciu spoločnej firmy a pripravil návrh zmluvy medzi mestom Holíč a novovzniknutou firmou. Práce firma zabezpečovala na základe rozpočtu schváleného mestským zastupiteľstvom, čo predstavovalo zhruba 50 – 60 % obratu firmy. Objem finančných prostriedkov schválených MZ bol v rokoch 1998 – 2002 v približne rovnakej výške. Tvrdenie p. Petroviča, že firma nútila mesto Holíč navyšovať rozpočet, je nepravdivé.
V r. 2002 vyhral Ing. Horák komunálne voľby a stal sa primátorom mesta Holíč. Hneď začiatkom jeho nastúpenia do funkcie som mal s ním pracovné stretnutie, v ktorom sa ma pýtal na predmetné súdne rozhodnutia, ktoré boli právoplatné. Takže nemôže tvrdiť, že o nich nič nevedel a dozvedel sa to až po uplynutí jedného roka, keď nám, ako tvrdí p. Petrovič, začali šliapať na otlak. Momentálne si mesto od firmy neobjednáva žiadne práce, aj napriek tomu, že tu existuje stále platná zmluva, ktorá doteraz nebola vypovedaná. Neviem, ako p. Petrovič prišiel k čiastke 1,7 mil. ušetrených peňazí, keď firma VPP s. r. o. sa nezúčastnila výberového konania, ktorého podmienky boli odlišné od tých, na základe ktorých doteraz prebiehala fakturácia. Na záver by som chcel zdôrazniť, že ja, ako konateľ firmy dodržujem všetky zákony a právne normy, medzi ktoré patria aj zmluvné vzťahy, ktoré firma s mestom má,“ dodal Zdenko Čambal.
- gak -