obec finančné prostriedky z Phare.
Ako nás informoval Jozef Novák, podpredseda regionálneho združenia Záhorie, pri vyberaní témy pre projekt sa spolu so starostom nechali inšpirovať históriou. V obci totiž pracovalo silné záhradkárske združenie a spomínaná výstava by mala pomôcť oživiť túto tradíciu v obci. „Slovensko a najmä Záhorie patrilo medzi najväčšie oblasti, kde rozkvitalo spracovávanie poľnohospodárskych produktov, hlavne ovocia a zeleniny. Po revolúcii sme od toho upustili a nabehli sme na zlý trend. Všetko sa nedá dovážať. Domáce výrobky mali svoju kvalitu a majú ju aj teraz. Dnes sa však už ovocné sady neobnovujú a chátrajú. V regióne chýbajú malí spracovávatelia plodov ovocných drevín i zeleniny. Možno by nebolo na škodu si vziať príklad z Rakúska, kde malé rodinné podniky na spracovávanie poľnohospodárskych plodín existujú a pracujú za skromných technických podmienok a uživia sa. U nás sú možno lepšie podmienky, len treba obnoviť starostlivosť o sady i spracovanie ich produktov na kompóty, mušty, nielen pálenku. Hoci je Rovensko malá obec, má dostatok pozemkov na obnovu tradície.“
Tradícia stretávania sa, vymieňania si skúseností i pestovania plodín vo veľkom zakapala po roku 1989. S týmto rokom sa spája aj zánik starého kultúrneho domu v Rovensku. Ako hovorí starosta obce Ján Ňukovič, takmer štrnásťročná prestávka zanechala svoje negatíva najmä v naštrbení medziľudských vzťahov. Možno projekt v rámci medzihraničnej spolupráce s Rakúskom napomôže tieto vzťahy vylepšiť a odbúrať bariéry medzi ľuďmi. „Milo prekvapili nielen domáci pestovatelia a záhradkári z blízkeho okolia, ale aj rakúski kolegovia, z ktorých prvý spracováva dyne na výrobky ako mušty, kompóty i pálenku. Druhý pestovateľ sa venuje pestovaniu plodín pre výrobu bioproduktov.“
Súčasťou výstavy bola aj prednáška odborníkov z Poľnohospodárskej univerzity v Nitre a beseda s nimi o pestovaní poľnohospodárskych plodín.
Gabo Kopúnek