Noc z piatka 3. na sobotu 4. septembra bola pre vyše tridsať detí zo Skalice i Holíča tajomná, plná prekvapení a zážitkov. Mestské knižnica Skalica pripravila podujatie s názvom Tajuplná noc a my.
O piatej popoludní deti privítala pracovníčka knižnice a hlavná organizátorka podujatia Ľubica Rozborilová oblečená ako akási bosorka. Prečítala im spolu s vedúcou knižnice Julianou Michalicovou úryvky z kníh a upriamili ich pozornosť na malú výstavku kníh s viac či menej tajuplnou tematikou, ktorú pre deti pripravili. Nasledovalo malé divadielko v podaní Romana, Zuzany a Kiky. Deti sa potom v sprievode historických postáv grófa Gvadányiho (ten mal najväčší úspech), bielej pani, obesenca, anjelov prešli po knižnici, aby sa zoznámili s prostredím, ktoré sa im stane na jednu noc domovom a aby na vlastnej koži zažili, ako tu gróf Gvadányi straší.
Potom sa všetci vybrali do františkánskej záhrady, kde sa im, ale tiež verejnosti predstavilo pezinské divadielko Piki s Rozprávkou pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Ďalšou zastávkou bol jezuitský kostol. Tu ich privítala sprievodkyňa v mníšskom habite, porozprávala im o histórii jezuitských stavieb a tiež zaviedla do krypty. Tu si s nimi trochu duchovia zažartovali, pretože im zhasli svetlo a začali vrieskať. Šťastne sa však z krypty dostali von, kde ich opäť čakali „kapucínky“, aby im zarecitovali a zatancovali. Niektorí odvážlivci sa podujali vyskúšať si tanec spolu s nimi. Nakoniec deťom ešte z chóru kostola zaspievali a zahrali „anjeli“.
Keď deti vyšli z jezuitského kostola (to už bola poriadna tma), pobrali sa k najstaršej skalickej pamiatke, rotunde sv. Juraja. Tu čakala striga, ktorá pre ne pripravila súťažnú hru. Deti mali takmer potme nájsť stanovištia, kde boli otázky z histórie Skalice, ktoré museli správne zodpovedať. Po vyhodnotení súťaže, pred ktorou si ešte vypočuli úryvky z knihy o histórii Skalice, pokračoval program prehliadkou starých skalických uličiek okolo hradieb. Počas cesty sa k deťom pripojil „starý skalický sedliak“ a postupne ďalšie historické postavičky, ktoré im potom vo františkánskom kostole zahrali krátke predstavenie. Deti si prezreli priestory historickej budovy františkánskeho kláštora, v ktorej sídli okresný archív, mohli vidieť najstaršie dokumenty týkajúce sa mesta Skalica a priamo sa akoby dotknúť histórie tohto slobodného kráľovského mesta.
Poslednou zastávkou skupiny detí bola malá františkánska záhrada, kde bola pripravená ďalšia súťaž v tom, kto si najlepšie zapamätá a zarecituje úryvky z kníh a básničky. Záver podujatia vyplnilo opekanie špekáčkov a slaniny vo veľkom krbe a stretnutie s trampom, ktorý deťom zaspieval, porozprával zaujímavosti o živote v prírode a naučil ich viazať zálesácke uzly. Až po polnoci sa časť detí v sprievode čakajúcich rodičov pobrala domov a niekoľkí išli do knižnice, kde mohli spať priam medzi tisíckami kníh. To bolo pre ne určite zaujímavým vyvrcholením kopy zážitkov piatkovej noci.
Podujatie Tajuplná noc a my bolo skutočne dopodrobna a perfektne pripravené a podieľalo sa na ňom okrem pracovníkov mestskej knižnice Juliany Michalicovej a Ivana Mačáka viacero dobrovoľníkov – študentov holíčskej strednej školy Humanus Via, Michaela Hazlingerová a Františka Marenčíková z Centra voľného času detí a mládeže Skalica, Petra Macková, Ing. Vladislav Horňák a Martina Rožová z oddelenia strategického rozvoja a marketingu MsÚ Skalica, archivár Mgr. Anton Konečný, vedúca oddelenia kultúry MsÚ Skalica Jana Koutná, Denisa Remišová a jej kolegyne zo Stromu života a celé to skvelo zrežírovala knihovníčka Ľubica Rozborilová. Deti boli podujatím nadšené, veď čo viac ich môže zaujať ako tajomno a záhady. Určite však boli nadmieru spokojné s organizáciou a je viac než pravdepodobné, že sa podobné podujatie opäť zopakuje.
- mm -