V príprave detí na ochranu prírody môžeme priateľom v Česku iba závidieť
časťou vyvrcholil v nedeľu, v rekreačnej oblasti Gazárka pri Šaštíne - Strážach, VII. ročník celoslovenskej environmentálnej súťaže detských kolektívov Poklady prírody. Súťaž vyhlásilo Centrum mladých ochrancov prírody Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, spoluorganizátorom národného kola v Šaštíne bolo Záhorské osvetové stredisko v Senici. Na Gazárku dostali pozvanie kolektívy detí z Dunajskej Lužnej, Púchova, Hnúšte, Liptovského Mikuláša, Kežmarku, Kolárova a víťazi XXX. ročníka sesterskej súťaže Zelená stezka - Zelený list z Třebone v Českej republike. Pod vedením lektorov z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene sa deti zoznámili s prírodou Záhoria. Odborným garantom podujatia bol znalec a dlhoročný ochranca prírody, vedúci kolektívu Bobri a učiteľ na dôchodku Viliam Selko z Lakšárskej Novej Vsi.
„Do Šaštína," hovorí Betty Mršková, pedagogička voľného času a riaditeľka Centra mladých ochrancov prírody v Turčianskych Tepliciach, „prišlo 9 kolektívov a 40 detí. Všetci, ktorí poslali prihlášky a zvládli zadanú úlohu na tému Vzduch - Stromy šepkajú. V tomto závidíme českým priateľom. Na ich národnom kole privítali 200 účastníkov, víťazov regionálnych kôl. Medzi najúspešnejšie slovenské kolektívy patrí minuloročný víťaz súťaže zo Strediska ekologickej výchovy Zrnko pri SZOPK v Piešťanoch. V tejto sezóne sa odmlčali, dúfam, že nie nadlho. Ja osobne si viem predstaviť aj viac účastníkov v našom národnom kole. Ekológia však nikdy nebola a nebude masovou záležitosťou. Na druhej strane je to aj otázka financií. Rezorty školstva a životného prostredia si nás pohadzujú ako horúci zemiak, žiaden z nich nám však na toto podujatie nedal ani halier. Optimálne by sme potrebovali 100 tisíc korún, k dispozícii máme sotva 20 tisíc. Aj tie nám darovali sponzori.
Jedným z východísk môžu byť vyššie územné samostatné celky. Zatiaľ sme sa s ich predstaviteľmi nekontaktovali, ale určite sa budeme pozerať aj týmto smerom."
Prvou úlohou detí bolo mapovanie mestskej zelene v Šaštíne - Strážach. Zisťovali druhy stromov, ich stav, ako sú rozmiestnené, museli však vypracovať aj návrh na ich opateru v budúcnosti. Výsledky svojej činnosti potom účastníci národného kola prezentovali verejným vystúpením pred aktívom magistrátu mesta. V druhej časti súťaže museli absolvovať rd úloh, praktických a teoretických s témou ochrany prírody na 5 kilometrovom náučnom chodníku. Výsledky národného kola súťaže Poklady prírody boli vyhlásené až po uzávierke nášho vydania. Prinesieme ich v nasledujúcom čísle THE. Víťazi budú Slovensko o rok reprezentovať v Českej republike.
Ondrej KOLLÁR