Podľa Štefana Knoteka prišli Záhoráci na Slovensko z Nórska
ého podujatia pod názvom Gbelská paráda dážď nepoznamenal, viacerí rodáci však z dôvodu pracovného zaneprázdnenia nepricestovali.
Futbalový štadión TJ Nafta Gbely sa v poslednú júnovú sobotu neozýval typickými zvukmi patriacimi k futbalu, na pripravenom pódiu sa prezentovali folklórne súbory zo Záhoria, Moravy i Rakúska, za hlavnou tribúnou sa modernými hitmi snažili ľudový spev prekričať magnetofóny z kolotočov. Čas pozdraviť účastníkov i hostí podujatia si našli aj významní gbelskí rodáci, na svojich „poddaných" nezabudlo ani Jeho veličenstvo Záhorácky kráľ Alojz I. sekulský so svojimi ministrami. „Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Senici už po niekoľko rokov organizuje po mestách a obciach v okrese prehliadky folklórnych súborov regiónu. Pred niekoľkými rokmi neobišli folkloristi ani Gbely, a na druhý rok sme sa rozhodli, že by sme mohli podujatie v mestečku zopakovať. Tak vlastne vznikla myšlienka každoročne zorganizovať Gbelskú parádu, ktorej význam spočíva v kultúrnej výmene medzi susednými regiónmi a v stretnutí obyvateľov mestečka s významnými osobnosťami, ktoré z Gbelov pochádzajú," informovala nás Iveta Ambrová, vedúca Mestského kultúrneho zariadenia v Gbeloch, ktoré spoločne s TJ Nafta Gbely už tri roky Gbelskú parádu organizujú.
Po príhovore primátora Gbelov Ing. Jozefa Petráša sa na pódiu najskôr predstavili detské folklórne skupiny Slavíček Gbely, Brodčánek a Pomňenka z moravských Tvrdoníc, vystúpenia záhoráckych seniorských folklórnych súborov a skupín Radosť z Unína, Brodčané, Gbelan a Kopaničiar z Myjavy doplnili vlastným programom členovia Slováckeho krúžku Tvrdonice a rakúskeho Volkstanzgrupe Marchfeld.
Počas technických prestávok vystriedali folkloristov so svojimi zdravicami rodáci. Do Gbelov sa po dlhšom čase prišla pozrieť Prvá dáma slovenského šansónu Emília Došeková, syn obľúbeného miestneho rektora a organistu Jána Bernátha fotograf Jozef Bernáth, ktorý sa po skončení štúdií nakoniec usadil v Prahe a v súčasnosti ako dôchodca pracuje v oblasti cestovného ruchu, neurologička MUDr. Viera Neoveská pôsobiaca v Prievidzi, doc. MUDr. Vladimír Škutil, bývalý primár nemocnice v Podunajských Biskupiciach. Ospravedlnili sa športový redaktor Dušan Gabáni, pedagógovia Mária a Štefan Dorocákovci, chemik Ing. Vladimír Šnirc a ďalší minuloroční hostia.
Na stretnutie s bývalými priateľmi pricestoval aj vysokoškolský profesor Štefan Knotek, ktorý na pódiu sršal humorom a vtipmi o Záhorákoch i spomienkami z detstva pobavil prítomných. Priznal sa, že sa ako dlhoročný pedagóg nitrianskeho Pedagogického inštitútu snažil dopátrať, odkiaľ vlastne Záhoráci pochádzajú. „Napokon som dospel k záveru, že sme na Slovensko prišli z Nórska. Každý nám totiž vraví, že pochádzame z Osla," zažartoval si na vlastný účet Štefan Knotek.
Aj keď sa ponad futbalový štadión v Gbeloch občas prehnal nejaký ten väčší mrak a jemne spŕchlo, oproti minulému roku podujatie lejak neprerušil. Zato však na štadióne chýbala väčšia divácka kulisa, ktorú asi odradilo vyberanie vstupného. „Aby sme vyrovnali náklady, museli sme pristúpiť k vyberaniu vstupného. Minulý rok sme mali vďaka dotácie z fondu Phare vstup voľný," dodala Iveta Ambrová.
- gak -