Pri dopravných nehodách je asistencia hasičov záchranárov nevyhnutná
e hasia požiare, ale ich prítomnosť je nevyhnutná aj pri ďalších zásahoch, ktoré súvisia so záchranou ľudských životov a majetku. Majú to nakoniec aj vo svojom názve - Hasičský a záchranný zbor. Jeden z posledných prieskumov verejnej mienky, ktorý bol zameraný na prácu príslušníkov hasičských zborov vyústil v konštatovanie, že táto inštitúcia požíva vysokú dôveryhodnosť. Azda každý, kto bol svedkom práce hasičov záchranárov v reálnom živote, oceňuje profesionalitu, patričnú dávku odvahy a zároveň účinnosť zásahov. O zásahovej činnosti sme sa porozprávali s mjr. Miroslavom Dzunom, vedúcim prevádzkovo technického oddelenia Hasičského a záchranného zboru v Senici.
„V tomto roku sme mali 119 výjazdov k rôznym udalostiam v okrese Senica a v Brodskom. Vychádzame z dvoch stanovíšť, z hasičskej stanice v Senici a v Kútoch, ktorej opodstatnenie je dané existenciou hraničných priechodov do Českej republiky. V starostlivosti o diaľnicu veľmi dobre spolupracujeme s hasičmi v Malackách. Malacky berú ľavú stranu, my pravú od hraničného priechodu v Kútoch až do Malaciek po križovatku na Pernek. Na diaľnici sa nedá otáčať a toto riešenie je optimálne. Z tých 119 zásahov bolo 64 požiarov, 47 technických zásahov, 3 ekologické zásahy, jeden planý poplach a 4 plánované cvičenia. Požiare, ktoré sme hasili, neboli svojím rozsahom veľké, väčšinou išlo o oheň pri jarnom vypaľovaní tráv. Dosť neobvyklé však boli lesné požiare v katastri Šaštína- Stráží. Nakoniec vyšlo najavo, že ich zakladal maloletý chlapec, ktorý sám aj telefonicky ohlásil, kde horí," hovorí na margo činnosti Hasičského a záchranného zboru v Senici mjr. Dzuna.
Asistencia hasičov pri dopravných nehodách je v súčasnosti skôr pravidlom, ako výnimkou. V mnohých prípadoch treba vytiahnuť ľudí z vozidiel, ktoré sú zdemolované, zdeformované, a hasičské a záchranné zbory sú na takúto prácu vybavené nielen modernou technikou, ale aj odborne vyškolené. „Nie je to fyzicky ľahká práca, hoci techniku máme modernú a výkonnú, a nie je to jednoduché ani z hľadiska psychiky. Pohľad na trpiacich zranených ľudí pri dopravných nehodách je pri každom jednom prípade náporom na psychiku, ale myslím si, že istou náplasťou je vedomie, že sme pomohli zachrániť život. A o to vlastne ide, aby sme poskytli prvú pomoc, na ktorej veľmi záleží. Naši ľudia sú vyškolení aj v poskytovaní prvej predlekárskej pomoci a vôbec nezáleží na tom, kto sa ocitne pri nehode ako prvý. Stretneme sa tam zvyčajne všetci - lekári, polícia a aj my hasiči. My v našom záchranárskom aute máme vybavenie pre prvú pomoc, napríklad dlahy lekári potrebovali aj pri nedávnej veľmi tragickej nehode pri Borskom Mikuláši, kde havarovalo auto so 7 mladými ľuďmi a dvaja z nich zomreli."
Odborne pripravené tímy hasičov a záchranárov asistujú pri najrôznejších udalostiach. Nie je výnimkou ani vyťahovanie utopených ľudí, zavalených v šachtách a na iných neprístupných miestach. Hoci takého udalosti nie sú na dennom poriadku, v pravidelných školeniach sa ne hasiči pripravujú. A aby sme trochu odľahčili tému, senických hasičov zavolali k roju včiel, ktoré hrozili možným útokom pri neodborných zásahoch. „ Boli by sme si poradili, ale pretože sa poznáme s odborníkom včelárom, tak sme ho prizvali na pomoc. Ten si raz - dva rady so včelami," povedal nám mjr. Dzuna.
Keď budete potrebovať pomoc hasičov, nebodaj začne kdesi horieť, alebo sa stanete účastníkom či svedkom dopravnej nehody, volajte známe číslo 150. Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru zariadi veľmi rýchlo všetko potrebné.
Judita Púčeková