m prevzatia kompetencií v rezorte školstva. Pod mesto prešli tri základné školy, šesť materských škôl a základná umelecká škola. „Už v minulosti sme boli permanentne v kontakte s vedením týchto zariadení, a tak sme vedeli, čo preberáme. Pri každej inventúre sme mali pracovníkov mestského úradu. Ide o normálnu spoluprácu a vzájomné spoznávanie sa. Aj keď bez ťažkostí nikdy nič nebude, sú prijateľné, lebo táto spolupráca je nová vec, prijatá s pochopením na oboch stranách. Pracovné zmluvy a delimitačné protokoly sú podpísané, skalické školy, ktorých zamestnanci sú teraz našimi, sú vybavením a aktuálnym stavom na primeranej úrovni. Nezaplatené faktúry do konca júna ostali na okresnom úrade a my sme už urobili prvé opatrenia, aby sme zamedzili najčastejšie sa opakujúcim krádežiam výpočtovej techniky a potravín v areáloch škôl. Pretože sú odteraz súčasťou mesta, s mestskou políciou, ktorá má pult centrálnej ochrany, sme zariadili, aby školy boli chránené a strážené za takmer symbolickú cenu,„ hovorí primátor Skalice Ing. Michal Srholec.
„Školy by iste chceli rýchlo zlepšiť svoje vonkajšie a vnútorné zariadenie. To asi nepôjde, ale chceme byť pozorní a citliví a postupne problémy zvládať. Preto sme ešte v júnovom zastupiteľstve prijali zmenu organizačného poriadku mesta a schválili nové oddelenie školstva a športu. Chceme, aby vedúci tohto oddelenia skĺbil tieto dve činnosti, aby športové zariadenia, ktoré od 1. júla tiež prešli pod správu mesta, pričom ročne dávame na šport skoro 5 miliónov korún ročne, boli riadne využívané školskými deťmi,„ pokračuje primátor, spokojný so športovou činnosťou v oblasti hokeja, tenisového klubu aj atletiky, ktorá na rozdiel od hokeja nie je zaplatená.
Podľa slov Ing. Srholca, onedlho by mala byť v Skalici vyriešená aj bytová otázka. Po 39 nájomných bytoch, ktoré mesto odovzdalo nájomníkom v januári, v súčasnosti sa buduje na Horskej ulici ďalších 24 prevažne dvojizbových bytov za 14 miliónov korún. V týchto dňoch schválila vláda Skalici výstavbu ďalších troch 12-bytových objektov na Sídlisku Tehelňa, pre ktoré ešte nie je vybraný dodávateľ. Kvalita bytov podľa originálnych projektov je štandardná, aj keď sú plochou menšie. Náklady 16 500 Sk na m2 plochy bytu v zmysle smernice treba dodržať. V praxi sa ukazuje, že záujem rodín o nájomné byty klesá z dôvodu relatívne vysokého nájomného, ktoré však podľa platnej smernice musí pokryť úverové náklady.
„V Skalici máme v nájomných bytoch približne 20 neplatičov. S.r.o. Skalco, ktorá byty spravuje, a v ktorej má mesto 49-percentný podiel, sa pomerne dobre vysporadúva s touto otázkou. Dlžníci súhlasia so splátkovým kalendárom dlhov a netreba ich deložovať. Asi desiatka bytov s neriešiteľnými prípadmi už bola vysťahovaná a byty boli riadne odpredané. Zverejnenie zoznamu neplatičov v mestských novinách pomohlo zlepšiť situáciu aj miestnemu bytovému družstvu. Vždy sa však snažíme postupovať s pochopením, lebo sú ľudia, ktorí sa dostanú do zlej situácie a nie sú schopní z nej vyjsť,„ rozoberá primátor otázku neplatičov a dodáva, že ďalším závažným problémom je v Skalici otázka Rómov, ktorých býva na území mesta približne 600. „Aj oni sú tí, ktorí si zaslúžia pozornosť. Sú iní, ako domorodé obyvateľstvo. Nie sú vzdelaní, mnohí nie sú rozumovo zdatní, nie sú vytrvalí, nevedia organizovať... Pritom mnohé deti sú veľmi nadané a ctižiadostivé. Zastávam názor, že sa treba zbaviť predsudkov, treba ich viesť a usmerňovať. Nie vždy sa to však darí,„ dodáva Ing. Srholec.
Janka Pekarovičová
Foto autorka