Nezáujem chovateľov o plemenných capkov znehodnocuje chov kôz na Slovensku
á demokracia idú na vrub kvality slovenského chovu kôz. Príčinou je plemenitba načierno capmi, ktorí neprešli výberom komisie na nákupných trhoch. Výsledkom takejto plemenitby je zníženie úžitkovosti zvierat a exteriérové defekty zvierat. Začiatkom septembra sa na území Slovenska uskutočnila akcia Slovenského zväzu chovateľov so sídlom v Banskej Bystrici, ktorej cieľom bolo formou nákupných trhov ponúknuť chovateľom na zakúpenie kvalitných plemenných capkov. Jeden z takýchto trhov sa uskutočnil v utorok 3. septembra v Jablonici, ktorého sa však, aj napriek oznamom, zúčastnilo veľmi málo chovateľov z regiónu.
„Na Slovensku sa chová približne 51 tisíc kôz, z ktorých len 97 je zapojených do kontroly úžitkovosti,“ informoval nás o nelichotivom stave kvality chovu kôz Doc. Ing. Egon Gyarmathy, CSc., predseda odbornej komisie pre ovce, kozy a kone pri Slovenskom zväze chovateľov. „Na Slovensku nie je záujem o nákup plemenných capkov, drobnochovatelia kozičky pripúšťajú nelicitovanými a neskontrolovanými capmi, čo sa prejavuje na nízkej mliekovej úžitkovosti a degeneračných znakoch. Urobili sme prieskum, podľa ktorého na Slovensku v tomto roku potrebujeme okolo 40 plemenných capkov, aby sme zachovali čistotu chovov. Na tomto trhu ich bolo predvedených deväť a nik o ne neprejavil záujem aj napriek tomu, že traja z nich boli ohodnotení triedou Elita rekord a ostatní triedou Elita A.
Čistokrvnú plemenitbu má garantovať štát, ale ten o na svoje povinnosti až tak nedbá. Pomáha nám však Štátna plemenárska inšpekcia, ktorá robí kontroly čistokrvnej plemenitby vo veľkochovoch i u drobnochovateľov. Prechodom určitých kompetencií na obecné samosprávy prešli určité právomoci a povinnosti aj na starostov obcí, ktorí by mali vo vlastnom záujme vedieť, koľko chovateľov a aký počet kôz má v obci, a či plemenní capkovia prešli nákupnými trhmi. Napríklad na 40 kôz pripadá jeden cap. Väčšinou sú v obciach aj dvaja - traja plemenní capkovia, ktorí neprešli komisiou a znehodnocujú chovy drobnochovateľom. Na druhej strane chovatelia capov za pripustenie inkasujú až 200 Sk, ktoré nikomu nezdaňujú,“ dodal Doc. Gyarmathy.
K dlhoročným chovateľom kôz v Jablonici patrí aj rodina Hamerlíkovcov, ktorá na nákupnom trhu predviedla troch capkov a tri kozičky z tohtoročného vrhu. Jeden z capkov, ktorému Marek Hamerlík hovorí Maličký, získal ocenenie za najlepšieho predvedeného plemenného capka. „Maličký má sedem mesiacov a napriek tomu, že je veľmi temperamentný, je vycvičený a ľahko ovládateľný. Najradšej si pochutná na ovse s žitom,“ prezradil nám o šampiónovi. Okrem spomínaných potomkov ešte u Hamerlíkovcov chovajú štyri kozy, ktoré sú zdrojom kvalitného kozieho mlieka pre výrobu syra a tvarohu.
- gak –