via aj prázdniny
Senica - Jedno z najväčších sociálnych zariadení na Slovensku, v ktorom býva 250 obyvateľov - dôchodcov, ešte donedávna nemalo vlastnú kuchyňu. Dnes sa v nej pripravuje jedlo päťkrát denne. Zariadenie, v ktorom sídlia tri subjekty je jedným z mála v Trnavskom kraji, čo na opravy a rekonštrukcie od Trnavského samosprávneho kraja nepožaduje ani korunu.
„Je to tým, že sídlime v ‘len’ dvadsaťročnej budove, a to je výhoda oproti zariadeniam, ktoré sú umiestnené v historických budovách,“ informovala nás riaditeľka Domova dôchodcov, domova - penziónu pre dôchodcov a domova sociálnych služieb pre dospelých v Senici Mgr. Zita Rišková. „Zvýšené náklady na prevádzku nám tvoria len revízie elektroinštalácie, výťahov, hasiacich prístrojov a oprava plochej strechy budovy, ak zateká. Najväčším nedostatkom bola absencia kuchyne, jedlo sme dovážali z reštaurácie. Napokon však na Krajskom úrade v Trnave pochopili našu niekoľkoročnú požiadavku a v apríli tohto roka sme začali variť vo svojej novej kuchyni. Rekonštrukciu priestorov hradilo mesto, vybavenie kuchyne zas krajský úrad.“
Sociálne zariadenie sídli v budove, ktorej vlastníkom je Mestský úrad v Senici. Vzniklo v septembri 1993 a o rok oslávi 10. výročie založenia. „V súčasnosti patríme pod Trnavský samosprávny kraj ako samostatná rozpočtová organizácia. Našim zriaďovateľom mohlo byť aj Mesto Senica, ale poslanci sa pred časom báli neistého financovania. Náš 20 miliónový ročný rozpočet z polovice napĺňame vlastnými príjmami, zvyšok nám na existenciu dáva štát. Dnes by nás už magistrát pod svoje krídla prijal, no zo zákona to nie je možné. Mestu platíme len prenájom 1,2 milióna korún, tieto peniaze však musí investovať do údržby budovy.“
Najväčší počet obyvateľov tvoria dôchodcovia z domova dôchodcov. „Býva ich tu 164 v jedno alebo dvojizbových bytových jednotkách. Majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť, zaopatrenie, ubytovanie a stravovanie. V budove je 30 bytových jednotiek, v ktorých žije 40 obyvateľov penziónu. Tí sú relatívne zdraví ľudia, ktorí žijú samostatne. Poskytujeme im len bývanie, sami si varia, nakupujú. Nájomné za dvojizbové byty sa líši od obytnej plochy, no v priemere sa pohybuje okolo 2 tisíc korún. V domove sociálnych služieb žije 46 mentálne postihnutých dôchodcov. Na rozdiel od iných zariadení sú ubytovaní na izbách po dvoch. V súčasnosti evidujeme 250 žiadostí čakateľov na ubytovanie. Sú to väčšinou starší obyvatelia domov na Kopaniciach, ktorí sa na jeseň necítia vo svojich domoch bezpečne.“
Zvonka šesťposchodová budova síce pripomína veľkú ubytovňu, zvnútra je v nej však cítiť teplo domova. Chodby a spoločenské priestory sú vyzdobené ručnými prácami pracovníčok zariadenia alebo jeho obyvateľov. Na prvý pohľad iný svet, než sme videli počas našej návštevy v Dome sociálnej starostlivosti v Moravskom Sv. Jáne. Navyše, okrem spoločenských priestorov majú obyvatelia k dispozícii kaderníctvo a kaplnku, v ktorej sa každú sobotu a nedeľu slúžia bohoslužby. Možno slovenskou raritou je tzv. hosťovská miestnosť - byt, v ktorom môžu až týždeň bývať návštevy zďaleka i deti, ktoré prídu počas letných prázdnin za starkými na dovolenku. Podľa slov Zity Riškovej je o túto miestnosť veľký záujem a takmer vždy je obsadená.
Gabo Kopúnek