Skalica - o svoje okrúhle výročie vzniku, podľa slov jeho riaditeľky RNDr. Evy Kerekešovej hospodári dobre, a aj preto tento rok začali s vyučovaním bez dlhov. Ak súčasné počasie vydrží, z ušetrených peňazí budú môcť nakúpiť aj nové učebné pomôcky. Ich nedostatkom sa borí každá škola, ktorej zriaďovateľom sa od 1. júla stal Trnavský samosprávny kraj (TSK). Aj preto TSK v návrhu rozpočtu pre budúci rok žiada navýšenie financií na vybavenie škôl základnými učebnými pomôckami.
„Ako každá škola i my bojujeme s nedostatkom financií. Za posledných päť rokov sme za štátne peniaze nakúpili len málo pomôcok, za vybavenie učební počítačmi, bezprašnými tabuľami a iným materiálom vďačíme hlavne sponzorom školy,„ informovala nás riaditeľka školy. „Našťastie, nemáme problémy ani s nákupom čistiacich prostriedkov či fixiek na tabule. V roku 2000 sme ukončili rozsiahlu rekonštrukciu priestorov, ktorú financoval štát, takže sme pre žiakov i zamestnancov gymnázia výrazne zlepšili pracovné, hygienické i estetické podmienky. V areáli školského dvora sme sponzorsky vybudovali parkovú oddychovú zónu, kde sa aj v teplých mesiacoch vyučuje. Teší ma, že študenti si nové, estetickejšie prostredie sami chránia a neničia ho. K zlepšeniu vyučovania nám už chýba len väčšia telocvičňa. Žiaci sú odkázaní cvičiť na chodbe, v aule a vo dvore. K vybaveniu školy zas klub pre študentov, ktorý by sme radi vybudovali zo starej kotolne. Nechceme, aby sa nám po vyučovaní schádzali v pohostinstvách na okolí. Rekonštrukciou starej kotolne by sme vyriešili aj absenciu šatní a skladových priestorov. Pre účely šatní sme zatiaľ vyčlenili triedy, ktoré nám v budúcom školskom roku budú chýbať.“
Okrem skrášlenia priestorov gymnázia riaditeľku školy tešia aj výsledky žiakov a pedagógov, ktoré získali v rôznych zameraniach stredoškolskej odbornej činnosti, olympiádach a súťažiach. Bohatú tradíciu má aj krúžková a klubová činnosť v gymnáziu. Najvyššie ocenenie pre gymnázium však získal jeho pedagóg Paed Dr. Ivan Hnát, zástupca riaditeľky školy, ktorému pri príležitosti Dňa učiteľov v tomto roku minister školstva SR udelil najvyššie ocenenie Veľkú medailu sv. Gorazda za dlhoročnú úspešnú pedagogickú prácu, aktivity a publikačnú činnosť v oblasti chémie.
V piatok 15. novembra si pedagógovia, zamestnanci, študenti a hostia slávnostnou akadémiou pripomenuli už 340. výročie založenia gymnázia, ktoré v roku 1662 založili jezuiti. Za tieto roky prešlo mnohými zmenami, tie ďalšie, nielen ako budovu, gymnázium ešte len čakajú.
- gak -