Senica - ateľov 22 obcí a samotnej Senice zabezpečuje Spoločný obecný úrad so sídlom v Senici, ktorý vznikol ako jeden z prvých na území nášho kraja. Ako pre naše noviny povedala prednostka Mestského úradu v Senici JUDr. Katarína Vrlová, agendu územného plánovania a stavebného poriadku, ktorá prešla od 1. januára 2003 na obce a mestá, je Spoločný obecný úrad pripravený riešiť odborne spôsobilými pracovníkmi. „Aj keď nešlo v súvislosti s prechodom kompetencií o prechod pracovnoprávnych vzťahov z okresných úradov na obce, mali sme záujem o týchto pracovníkov a oni dostali možnosť zamestnať sa v tomto úrade. Úrad sa stane spádovým územím pre približne 46 tisíc obyvateľov. Pôvodne sa dohodlo o zriadení úradu 18 obcí, ale po poslednom stretnutí starostov, ktoré bolo v utorok 14. januára, sa k spoločnému úradu pripojili aj vzdialenejšie obce - Borský Svätý Jur, Kúty, Moravský Svätý Ján a Sekule. Do najvzdialenejšej obce, ktorou je Moravský Svätý Ján, je 33 km.“
Podľa informácie prednostky JUDr. K. Vrlovej na zriadenie spoločného úradu sa pripravovali už v roku 2002, vychádzajúc pritom z faktu, že najmä v menších obciach by bolo neefektívne prijímať pracovníkov na vybavovanie stavebnej agendy, ktorú je potrebné riešiť len ojedinele a delimitované finančné úväzky z okresných úradov sú často len desatinami alebo stotinami úväzku pracovníka.
„Minulý týždeň sme zariaďovali kancelárie spoločného úradu potrebnou počítačovou technikou, ale napriek starostiam so sťahovaním a zariaďovaním sme už prijímali žiadosti klientov v oblasti stavebného konania. Od pondelka 20. januára budeme fungovať naplno,“ povedala nám vedúca Spoločného obecného úradu v Senici Anna Kohútová, ktorá predtým pracovala vo vedúcej funkcii na odbore životného prostredia okresného úradu. Okrem nej zamestnáva spoločný úrad ešte štyroch kvalifikovaných odborníkov. Úradné hodiny sú v pondelok a v stredu od 8. do 15.30 hodiny, v ďalších dňoch vykonávajú pracovníci činnosti v teréne v obciach a potrebné administratívne úkony.
Judita Púčeková