Senica - orou sa počítalo od roku 1993, bol položený v roku 1991. Hospodárske a politické zmeny však znamenali, že ani po dvanástich rokoch objekt nie je dokončený. Podľa zákona platného od januára 2003, prešli nemocnice na Slovensku, s výnimkou jedenástich, do majetku VÚC alebo miest. Senica takto získala rozostavený objekt v hodnote 118 miliónov korún, so záväzkami 5 miliónov, s podmienkou, že mesto ho nemôže predať, ani založiť, musí slúžiť len na zdravotnícke účely.
„Snažíme sa zracionalizovať zdravotnícky systém v meste, dostavať objekt nemocnice, vybaviť ho kvalitnou technikou a prístrojmi a postupne tam presťahovať väčšinu polikliniky z terajších priestorov. V súčasnej poliklinike ponecháme pravdepodobne iba zubárov. Prednú časť budovy budeme po úpravách prenajímať. Zo získaného objektu chceme vybudovať vlastnú organizáciu, s vlastnými lekármi, ktorí budú zamestnancami neziskovej organizácie Nemocnica. Má už svoj štatút a 7-člennú správnu radu,“ hovorí primátor Senice Ľubomír Parízek.
Riaditeľkou polikliniky je v súčasnosti inžinierka ekonómie Alena Kovačičová, jej zástupcom a garantom liečebného procesu je lekár. Zo 116 zamestnancov polikliniky bolo doposiaľ iba 11 lekárov. Pôvodný úmysel prepustiť dvadsať ľudí sa zredukoval na päť, v každom prípade však bude poliklinika hľadať predovšetkým kvalitných a mladých lekárov, ktorých chce stabilizovať finančne i prípadným poskytnutím bytov. „Chceme, aby lekár mal dostatočnú mzdu a poskytoval zdravotnícke služby nami garantovaným spôsobom, nie štyri hodiny denne, ako sme tomu svedkom u niektorých súkromných lekárov. Ale nebudeme proti nim bojovať, sme ochotní ponúknuť im aj naše servisné služby, aby sa mohli venovať kvalitnejšiemu liečeniu pacientov,“ tvrdí primátor.
Na dostavbu sprivatizovaného objektu potrebuje mesto, ktoré si za účelom objektívneho prepočtu nákladov dalo vypracovať tri nezávislé audity, ešte dvadsať miliónov korún. Chce ich vyčleniť z do rozpočtu roku 2003, ktorý budú poslanci schvaľovať v apríli, a do konca tohto kalendárneho roka i preinvestovať. „Nevylučujeme, ak príde šikovný chirurg, alebo iný odborník, že v novej poliklinike nezriadime ambulancie jednodňovej chirurgie, či iné špecializované pracoviská. Nemocnicu však v Senici v žiadnom prípade budovať nebudeme. Zakúpiť helikoptéru na prevoz najakútnejších stavov by bolo podstatne rentabilnejšie ako jej prevádzkovanie,“ poznamenal primátor Parízek.
- pe -