Skalica - of Veselý vžíval do pre neho charakteristických úloh frakových milovníckych postáv a bonvivánov. V nich očaril Bratislavu, Budapešť i Prahu. Veľmi plasticky a fundovane o tom hovoril vo svojej prednáške divadelný odborník PhDr. Dalibor Heger v priestoroch Záhorského múzea v Skalici, sotva sa účastníci spomienkového stretnutia pri príležitosti 100. nedožitého výročia narodenia skalického rodáka vrátili zo skalického cintorína, kde sa osadením pamätnej tabule na hrob Veselého tety - pani Kolekovej a položením kvetov celá slávnosť začala.
Prednáška sa stretla s obrovským záujmom najmä dám, ktoré v čase umeleckého horizontu tohto speváka, herca a režiséra v ňom videli ideál muža. Či už spomínal Bratislavu, kde začínal na doskách SND a Novej scény, Budapešť, alebo pražské Hudobné divadlo v Karlíne, ktoré znamenalo Veselého závratnú kariéru, odštartovanú Lehárovou operetou Zem úsmevov, operety Veselá vdova, Poľská krv, či pieseň Blondínky krásne, dokázal Dalibor Heger vdýchnuť život každej zo 150 javiskových postáv F. K. Veselého v opere a činohre. Pozornosť venoval aj jedenástim českým filmom, počnúc Uličnicou, v ktorých od roku 1930 do roku 1945 bol dôstojným filmovým partnerom Oldřicha Nového či Svatopluka Beneša. Po roku 1945, keď sa prestali točiť filmy o rozmaznanej milionárskej mládeži, lebo národ mal iné starosti, stal sa František Krištof Veselý hercom, režisérom a spolupracovníkom Slovenského rozhlasu. Na jeho život a prácu si zaspomínala aj dcéra MUDr. Eva Veselá. Pri príležitosti spomienkového podujatia ju prijal na Mestskom úrade primátor Skalice Stanislav Chovanec a po príhovore, v ktorom ocenil otcov život a prácu, požiadal o podpis do Pamätnej knihy Mesta Skalica, aby budúcim generáciám pripomínala storočnicu významného skalického rodáka.
Podujatie, ktoré spolu s Mestom Skalica pripravilo Mestské kultúrne stredisko v Skalici, Divadelný ústav v Bratislave a Záhorské múzeum, ďalej pokračovalo slávnostným koncertom Univerzálneho skalického orchestra Cesta domov, venovaným výročiu F. K. Veselého.
Spomienková nedeľa 13. apríla 2003 vyvrcholila po koncerte slávnostným otvorením výstavy v kultúrnom dome, ktorá vznikla v Divadelnom ústave. Jednou z jeho ústredných činností je získavanie, spracovanie, archivácia a sprístupňovanie dokumentačných materiálov, týkajúcich sa divadelného života na Slovensku. Michala Mojžišová, zostaviteľka expozície, siahla nielen do ústavného depozitára, ale vyberala aj zo súkromného archívu MUDr. Evy Veselej. „Výstava na ploche 18 panelov mapuje profesionálny život Veselého ako herca, jeho divadelné pôsobenie v Maďarsku, pražských divadlách, SND a Novej scéne, jeho filmové herecké pôsobenie, kde vytvoril 11 filmov, a pripravili sme aj jeden bonusový panel, ktorý predstavuje F. K. Veselého z menej známej polohy - pretože veľmi pekne kreslil, sprístupnili sme jeho kresby,“ predstavila nám Michala Mojžišová expozíciu, ktorá bude po senickom víkende od 24. apríla, kedy pripravuje spomienku Divadelný ústav, k videniu práve tam a od 14. mája bude preinštalovaná na Novú scénu.
- pe -