Pondelok, 19. február, 2018 | Meniny má Vlasta

Záhorie okupovali terénne vozidlá

Priaznivci automobilového športu mali počas uplynu

Senica - lého víkendu možnosť sledovať zápolenie pretekárov na terénnych vozidlách, motorkách a motorových štvorkolkách v rámci druhého ročníka súťaže 2. Baja Slovakia 2003, ktorý sa uskutočnil na pieskoch vojenského územia na Záhorí. Takmer štyridsiatka jazdcov súťažila v majstrovstvách SR Cross country rally, majstrovstvách ČR Cross country rally, v Československom pohári Cross country rally a vo voľných medzinárodných pretekoch Cross country rally. Trať merala približne 340 kilometrov a predstavili sa na nej okrem slovenskej a českej špičky aj niekoľkí účastníci Rally Paríž - Dakar. Azda najznámejším bol Tomáš Tomeček, ktorý si v tomto ročníku známej rally vybojoval na Tatre striebro a v Senici štartoval súťažiacich na prológu.

Pieskovú trať, ktorá tvorila 90 percent povrchu súťažných etáp, si mohli okrem profesionálov vyskúšať aj amatéri. Súťažilo sa v kategóriách špeciálne upravených vozidiel s homologáciou FIA a vozidiel bez homologizácie, amatéri ju zväčša absolvovali v kategórii CCR - jazda pravidelnosti na sériovo vyrobených a neupravených vozidlách. Pieskové duny Záhoria postupne preriedili štartové pole pretekárov a v sobotu do záverečnej nočnej etapy ich nastúpilo len 26, na nedeľňajší ranný štart už len 17. Okrem nich súťažilo aj osem motocyklov a motorových štvorkoliek. V sobotu pre poruchu špeciálu Isuzu Vehicross odstúpil aj jeden z favoritov Josef Kakrda, na ktorom zlomil poloos.

Víťazom v kategórii motocyklov enduro sa stal Petr Polák na KTM EXC z SP Moto Bohemia Racing Teamu (ČR) pred svojím kolegom Janom Veselým a Igorom Gažom (SR). V štvorkolkách sa najviac darilo Ivo Řehákovi z Holci Racing Teamu (ČR) na Suzuki, ktorý zvíťazil pred svojím oddielovým kolegom Jiřím Francom a Danielom Hirtelom z PGS Racingu (SR). V Československom pohári automobilov do dvoch litrov sa stala víťazom posádka Miroslav zapletal a Přemysl Korejz (ČR) na SUZUKI Jimny, v kategórii nad 2 litre Viktor Chytka/Karel Šopa Tipcars (ČR) na Mitsubishi Pajero, druhí skončili Bohumil Burda a Hana Burdová (ČR) na Nissane Navara, tretí Jiří Přibyl a Josef macháček (ČR) na Nissane Pick Up. Majstrami SR sa stali Peter Florek a Michal Lietava na aute Jeep Cherokee pred posádkou Juraj Ulrich/Miroslav Bazovský tiež na Jeep Cherokee. Majstrami ČR sa stali víťazi ČS pohára Zapletal/Korejz pred ďalšími medailistami Chytka/Šopa a zmiešanou posádkou Burda/Burdová. Cross country rally pravidelnosti vyhrala česká dvojica Radim Hájek/David Spisar na aute Mercedes Benz 460G pred slovenskou posádkou Vlastimil Gášek/David Pegner na SUZUKI Samurai a posádkou s vodičom - ženou Gabriela Prochásková/Ondřej Rumreich (CZ) na Toyote 4 Runer. V kategórii amatéri zvíťazila posádka Petr a Aleš Kavlíkovci z RIC Racing 4x4 (ČR) na SUZUKI Samurai pred Slovákmi Ladislav Czekey/Daniel Klbík na Tatre 805. Absolútnym víťazom 2. Baja Slovakia 2003 sa stala posádka Zapletal/Korejz pred dvojicou Chytka/Šopa a Burda/Burdová. Z celkovo prihlásených 34 súťažiacich (posádok) preteky dokončilo 15 áut, štyri motocykle a štyri štvorkolky.