Kľúče od mesta do rúk monarchu
olíča
Na mimoriadnom zasadaní mestského zastupiteľstva v Holíči udelili v sobotu Ottovi von Habsburgovi čestné občianstvo mesta za celoživotný prínos k zjednoteniu Európy a za prínos jeho predkov k rozvoju Holíča v minulosti. Primátor mesta Vladimír Horák k listine o čestnom občianstve pripojil aj symbolický kľúč od brán Holíča. Ako pamiatku na slávnostný deň si z Holíča odnášal obedovú súpravu s fajansovým vzorom.
Otta von Habsburga privítali predstavitelia mesta pred radnicou chlebom a soľou. Potom na koči ťahanom koňmi prešli Holíčom, v ktorom sa práve konal letný jarmok, do Centra regionálnej pomoci, ktoré má sídlo pod holíčskym amfiteátrom. Tu sa konalo mimoriadne mestské zastupiteľstvo za účasti podpredsedov NR SR Zuzany Martinákovej a Pavla Ruska, ministra kultúry Rudolfa Chmela, poslankyne NR SR Anny Záborskej, predstaviteľa Paneurópskej únie na Slovensku Antona Neuwirtha, predstaviteľa Paneurópskej únie v Rakúsku Reinharda Kloučka, prednostu Okresného úradu Skalica Viktora Béreša a ďalších hostí.
Primátor Holíča v príhovore ocenil celoživotné aktivity Otta von Habsburga v úsilí o zjednotenie Európy. Bol jedným z prvých poslancov Európskeho parlamentu, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o to, aby sa Európa začala zjednocovať a národy hľadali cestu k sebe. Vstup Slovenskej republiky do EÚ nadväzuje na tieto kroky. Otto von Habsburg bol dve desaťročia poslancom Európskeho parlamentu a dodnes je prezidentom medzinárodnej Paneurópskej únie. „Korienky máte aj v našom meste a my dnes oceňujeme, čo v minulosti rod Habsburgovcov urobil pre rozvoj nášho mesta výstavbou kaštieľa, založením výroby fajansy F. Š. Lotrinským a ďalšími aktivitami, ktoré remeselne a kultúrne pozdvihli Holíč a tento región,“ povedal primátor Holíča Vladimír Horák.
Vyše 90-ročný Otto von Habsburg, najstarší syn posledného rakúskeho cisára a uhorského kráľa Karola, po zápise do pamätnej knihy Holíča poďakoval za veľkú poctu. „Na svojej životnej ceste som mal veľa slovenských priateľov. Mám k Slovákom blízky a hlboký vzťah ešte z čias 2. svetovej vojny, keď som bol v emigrácii a dostal som sa medzi emigrantov zo Slovenska. Úzko som s nimi spolupracoval a vážil som si, že nepoznali stranícke rozbroje, vnímali len vedomie slovenskosti. Preto mám mimoriadnu radosť, že s týmto národom, s ktorým som bol hlboko vnútorne zviazaný, som teraz zviazaný aj viditeľne.“ Ďalej Otto von Habsburg povedal, že z vlastných skúseností veril, že v procese rozširovania EÚ Slovensko tento krok zvládne. „Budem sa snažiť Slovensku pomáhať, aby bolo dôležitým elementom v EÚ. Slovensko má veľkú šancu,“ zdôraznil.
Počas svojho pobytu v Holíči si prvýkrát prezrel aj kaštieľ, ktorý bol za panovania Márie Terézie letným sídlom Habsburgovcov. Dnes je táto národná kultúrna pamiatka v majetku súkromnej firmy a jej stav je zlý. Zašlé časy slávy kaštieľa pripomína len majestátna stavba, ktorá by potrebovala stovky miliónov korún na úplnú rekonštrukciu. Otto von Habsburg si prezrel aj výstavu výtvarných, fotografických a keramických prác klubu holíčskych umelcov Genesis. Jej dominantou bola maketa kaštieľa v mierke 1:100 od Jozefa Kuruca. Zhotovil ju na základe dobovej dokumentácie a rytiny z roku 1801.
Viera Barošková