Pondelok, 18. december, 2017 | Meniny má Sláva, Slávka
Pridajte si svoje mesto

Skalické dni opäť bohatšie

Mnohí Skaličania (ale i „prezpolní“) sa na ne teši

Skalické dni opäť bohatšie

a celý rok, možno aj viac ako na Vianoce. Skalické dni. V roku 1991 trvali dva víkendové dni a bol to iba jarmok spestrený viacerými kultúrnymi vystúpeniami. Postupne sa program Skalických dní „naťahoval“ až do dnešnej podoby, keď trvajú týždeň. Tak tomu bolo aj uplynulý týždeň.

Deň prvý

Tohoročné Skalické dni 2003 sa začali slávnostne. V podvečer sa začal plniť dvor pred nedávno vybudovanou vínotékou, ktorá je umiestnená v priestoroch bývalých františkánskych hospodárskych stavieb. V uplynulých mesiacoch bolo nádvorie a jeho okolie náročne rekonštruované a práve pri príležitosti Skalických dní primátor mesta Ing. Stanislav Chovanec spolu so skalickým dekanom Mgr. Františkom Kurkinom prestrihli pásku rekonštruovaných priestorov. Zároveň primátor oficiálne otvoril Skalické dni 2003. Potom sa početnému publiku na pozadí zapadajúceho slnka predstavilo v krátkom koncerte Skalické kvarteto v zložení Mgr. Peter Michalovič, Mgr. Štefan Filický, Mgr. Dušan Kristiník a MUDr. Ivan Horský. Po skončení koncertu sa v priestoroch vínotéky uskutočnila recepcia.

Kým ukončíme prvý deň nesmieme ešte opomenúť jedno podujatie, ktoré sa v tento deň začalo. Do františkánskej záhrady sa nasťahovalo niekoľko slovenských a moravských rezbárov, aby pod holým nebom do piatku vytvorili niekoľko prác. Začal sa tu druhý ročník rezbárskeho sympózia, ktorý si v minulom roku získal mnohých priaznivcov. Rezbársky nadšenec a organizátor Andrej Irša tentoraz pozval mladých rezbárov, ktorých práce po skončení sympózia mali ostať v Skalici. Ešte bol však iba pondelok a pred rezbármi stáli iba neopracované kusy dreva, ktoré začali pomaly tvarovať.

Deň druhý

Druhý deň Skalických dní 2003 patril športu a kultúre. Najprv sa uskutočnila vernisáž výstavy študentiek VŠVU Bratislava s názvom Thrice to Thrive v galérii obchodného domu Fulier. V tom istom čase sa rozohrávalo extraligové stretnutie medzi Skalicou a Zvolenom, ktoré napriek veľmi dobrému úvodu (2:0) Skaličania nakoniec prehrali 4:5. Večer sa v Dome kultúry uskutočnilo ďalšie podujatie hudobného (stále obľúbenejšieho) cyklu Hudba v Meste. Jeho tvorca, hráč na rezofonickú gitaru Ľuboš Beňa tentoraz do Skalice pozval mladých hudobníkov z Prahy tvoriacich zoskupenie The Roadcarsters (aby sme boli presní jeden z nich, bubeník, bol Slovák, ktorý sa už v Skalici predstavil na prvom koncerte Hudby v Meste so skupinou ZVA 12-28 band). The Roadcarsters boli skvelí, zahrali všetko čo mali vo svojom repertoári a niekoľko desiatok poslucháčov odchádzalo z koncertu určite maximálne spokojných.

Aj v druhý deň Skalických dní pracovali vo františkánskej záhrade rezbári a keď deň predtým mali pred sebou spomínané kusy dreva, v utorok sa už začali pomaly rysovať tvary budúcich sôch. Ešte stále však v záhrade bolo počuť predovšetkým hluk motorových píl a rezbárske dláta boli ešte odložené. Od druhého dňa Skalických dní si mohli záujemcovia pozrieť výstavu bonsajov Bonsai klubu Holíč, ktorá bola inštalovaná v átriu Domu kultúry.

Deň tretí

Dopoludnie tretieho dňa Skalických dní patril atletike. Na štadióne sa zišlo celkom 246 atletických nádejí z dvadsiatich dvoch klubov či škôl západného Slovenska i Moravy, aby si zmerali sily v rámci 11. ročníka atletického triatlonu. Tento rok boli rozšírené kategórie o dorastenky a juniorky a pribudla i jedna disciplína – beh na 800 metrov s prívlastkom Gabriely Sedlákovej. Organizátori sa tak rozhodli preto, lebo práve pred 25 rokmi na skalickom ovále začínala svoju kariéru jedna z najvýraznejších postáv slovenskej atletiky Gabriela Sedláková. Z jej úspechov pripomeňme predovšetkým titul juniorskej majsterky Európy z roku 1985 (Cottbus) a 2. miesto na juniorských majstrovstvách sveta (Atény 1986). Táto skvelá bývalá atlétka sa osobne zúčastnila pretekov a odovzdala diplomy najlepším v behu na 800 metrov. Ocenení boli už tradične prví šiesti pretekári v každej kategórii.

Výsledky: najmladšie žiačky – 1. Patrícia Štefunková (OŠG Bratislava), 2. Bibiana Černá (AK Bojničky), 3. Linda Komínková (ŠSK Moravská Nová Ves) .. 5. Zuzana Budinská (I. ZŠ Skalica); najmladší žiaci – 1. Štefan Holiš (OŠG Trenčín), 2. René Valachovič (ZŠ Cerová), 3. Filip Zeman (II. ZŠ Skalica) .. 5. Martin Hurban (I. ZŠ Skalica); mladšie žiačky – 1. Adriana Mančušková (Lok. Šurany), Monika Danišová (AK Bojničky), 3. Hana Hercegová (ZŠ Cerová) .. 6. Zuzana Vakulová (I. ZŠ Skalica); mladší žiaci – 1. Libor Kříž (ŠSK Moravská Nová Ves), 2. Matúš Krčmár (Lok. Šurany), 3. Adam Bayer (II. ZŠ Holíč); staršie žiačky – 1. Petronela Valašková (AŠK Slávia Trnava), 2. Lenka Tokošová (II. ZŠ Holíč), 3. Zuzana Pauerová (ZŠ Tem. Bratislava); starší žiaci – 1. Tomáš Kubrický (ŠSK Moravská Nová Ves), 2. Ján Matúš (Gymn. Skalica), 3. Dominik Fuksa (MŠK Bor. Mikuláš) .. 6. Ondrej Gallé (SZŠ Skalica); dorastenky+juniorky – 1. Barbora Šimková (Gymn. Malacky), 2. Ivana Sukupová (Gymn. Skalica), 3. Veronika Jánošová (Tretra Cerová), 4. Mária Blahová (Gymn. Skalica), 5. Hana Mihová (SZŠ Skalica), 6. Magdaléna Mittáková (SZŠ Skalica). Najlepšie v „Behu Gabriely Sedlákovej“ na 800 metrov: mladšie žiačky – 1. Gabriela Pappová (ZŠ SNP Galanta), 2. Michaela Holičová (ZŠ Cerová), 3. Monika Danišová (AK Bojničky); staršie žiačky – Lenka Tokošová (II. ZŠ Holíč), 2. Petronela Valašková (AŠK Slávia Trnava), 3. Aneta Hollá (ZŠ Záhor. Malacky) .. 6. Patrícia Ondrušová (III. ZŠ Skalica); dorastenky+juniorky – 1. Barbora Šimková (Gymn. Malacky), 2. Ivana Sukupová (Gymn. Skalica), 3. Veronika Jánošová (Tretra Cerová), 4. Mária Blahová (Gymn. Skalica), 5. Hana Mihová (SZŠ Skalica), 6. Magdaléna Mittáková (SZŠ Skalica).

Popoludní bol na Potočnej ulici odhalený pamätník Františkovi Krištofovi Veselému pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Podujatia sa zúčastnila aj jeho dcéra MUDr. Eva Veselej, ktorá spolu s primátorom Skalice Ing. Stanislavom Chovancom pamätník slávnostne odhalila. Večer bol venovaný spomienke na F.K.Veselého v podobe časti koncertného programu Cesta domov v podaní Univerzálneho skalického orchestra vo veľkej sále Domu kultúry. Orchester okrem v druhej časti programu zahral i ďalšie skladby svojho repertoáru, pričom sa s ním predstavili nielen dospelí speváci, ale aj ich mladší kolegovia, možno budúca konkurencia.

Deň štvrtý

Štvrtý deň bol, dalo by sa povedať, takmer odpočinkový. Samozrejme nie doslova. V tento deň boli „iba“ dve akcie - v Dome kultúry boli v krátkom slede dve vernisáže. Prvá s názvom „Normandia v Skalici“ predstavila v prísalí práce výtvarníkov z družobnej oblasti severného Francúzska. Vernisáže sa zúčastnili predstavitelia mesta Skalica a primátor Ing. Stanislav Chovanec dostal od dlhoročného „priateľa mesta Skalica“ Rogera Devauxa obraz a niekoľko propagačných materiálov z prekrásnej Normandie. Druhá vernisáž sa uskutočnila o niekoľko minút neskôr v malej sále. Pri príležitosti životného jubilea tu bola otvorená výstava Štefana Janičáka „Prierez tvorbou“ (retrospektíva – obrazy a kresby 1960-2003). Úvodné slovo k výstave o živote a práci vystavujúceho autora povedal riaditeľ Záhorskej galérie v Senici PhDr. Štefan Zajíček, ale zaujímavé je „Moje vyznanie“ z pera samotného maliara v katalógu výstavy: „Svoj neľahký život som si v detstve snažil spestriť kreslením a spevom pri pasení dobytka. Okolnosti, že som sa stal učiteľom základnej školy mi dovoľovali širšie možnosti k tvorivým aktivitám. Bol som členom Miešaného speváckeho zboru učiteľov okresu Senica. S ním som navštívil veľa krajín. Pobyty pri mori som využíval na potulky po dedinských poliach, ktoré mi pripomínali myjavské kopanice či rodnú Oravu. Mám rád ľudí, ktorí pracujú s pôdou, ale i tých, ktorí to nemajú ľahké a na pochôdzkach sa s nimi môžem porozprávať. O mojej tvorbe sa vyjadrujem nasledovne: byť profesionálnym výtvarníkom, venoval by som sa sociálnej tematike, ako je to v obraze Smetiari, Útek z raja, 2003 a iné. Nie je, ani mi nebola vzdialená sakrálna tvorba. Niekde je zvýraznená viac, inde je v podtexte, čo je možné vidieť v asamblážach a dotváraných objektoch. Záverom hovorím o tom, čo nie je na obrazoch vidieť: je to vďakyvzdanie za sedemdesiat rokov pestrého života“. Umelcovi, členovi skalického klubu výtvarníkov k úspechu výstavy zablahoželal i prednosta Mestského úradu v Skalici Ing. Anton Bobrík.

A než zatvoríme štvrtú kapitolu Skalických dní 2003, opäť nesmieme zabudnúť pripomenúť rezbárov vo františkánskej záhrade. Ich práce sa pomaly dostávali do finále, hoci jeden rezbár tu svoje dielo začal tvoriť až v tento deň. Bol to francúzsky umelec - rezbár Denis Pottier, ktorý svoje práce vystavil i v Dome kultúry v rámci spomenutej výstavy Normandia v Skalici.

Deň piaty

Posledný pracovný deň 38. týždňa bol zároveň piatym dňom Skalických dní. Ich program sa začal vernisážou výstavy Dejiny a umenie z Hohenau an der March v Záhorskom múzeu. V podvečer sa začali napĺňať priestory rekonštruovaných priestorov františkánskej záhrady. O devätnástej hodine sa rozozvučali zvony na veži františkánskeho kostola, aby oznámili začiatok slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva. Slávnostného preto, lebo sa v rámci neho uskutočniť dva slávnostné akty. Tým prvým bolo odovzdávanie Ceny primátora Mesta Skalica. Toto ocenenie postupne prevzali z rúk primátora traja muži – za oblasť kultúry maliar Mgr. Pavol Fürstenzeller, za oblasť ekonomiky Ing. Viktor Klemon, predseda Didaktik, družstva a za oblasť športu Ján Faith, hlavný tréner skalických hokejových extraligistov.

Druhým bodom programu slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva „pod holým nebom“ bol podpis družobnej zmluvy medzi mestami Skalica a moravskou Strážnicou. Po prečítaní textov družobnej zmluvy v češtine i slovenčine ich skalický primátor i strážnický starosta Ing. Jaromír Šašinka podpísali, pričom si tiež vymenili vlajky oboch miest.

Po skončení slávnostného zastupiteľstva sa návštevníkom prihovoril rezbár Andrej Irša, ktorý poďakoval mestu Skalica za podporu pri organizovaní rezbárskeho sympózia a zároveň predstavil štyroch kolegov, ktorí od pondelka oživovali kusy dreva do podoby Starostu (Vít Vavřiník zo Strážnice), Skalického trdelňáka (Ladislav Sedláček z Veselí nad Moravou), Prieniku (Hana Pekárová z Popudinských Močidlan) či skulptúry Chantal (Denis Potier s Yerville, Francúzsko). Potom sa na pódiu predstavil súbor historického tanca a hudby Reminiscencie. Dámy a páni v historických róbach tu predviedli ukážky hudby a tanca spred niekoľkých storočí. Z pódia sa program preniesol k prácam rezbárov, pred ktorými sa s krátkym programom predstavili „ohňoví muži“ Rádu svätého Galahada z Bratislavy. No a potom svetlá vo františkánskej záhrade pohasli, ozvala sa delová rana, potom sa na starobylých hradbách objavil ohňopád, ktorý predznamenal veľkolepý ohňostroj. Preplnená františkánska záhrada bola nasledujúce minúty osvetlená iskrami petárd a svetlíc a bol zaujímavý pohľad na stovky hláv otočených k ohňostrojom osvetlenému nebu. Ohňostroj bol vyvrcholením piatkového programu, ktorý potom ešte doznieval záhradnou párty pozvaných hostí pred Vínotékou u františkánov.

Deň šiesty

V sobotu ráno už tradične zazneli z veže farského kostola sv. Michala Archanjela tóny vežového koncertu a slávnostných fanfár, ktoré sú vždy neklamným znemením začiatku tak obľúbeného jarmoku „Ve Skalici na rínečku“. Po odznení fanfár primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec oficiálne otvoril jarmok za prítomnosti viacerých čestných hostí, poslancov NR SR Dagmar Bollovú, Viktora Béreša, Vladimíra Horáka, Tibora Mikuša, štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR Františka Tótha, štátneho tajomníka Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Jána Húrneho a štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michala Horvátha, čestného občana mesta Skalica Antona Srholca a tiež zástupcov družobných miest Schwechat (Rakúsko), Freyburg (Nemecko) a Strážnice (Česko). Potom pódium patrilo až do neskorého večera hudobníkom, tanečníkom a spevákom všetkých vekových kategórií a najrôznejších žánrov. Predstavili sa tu napríklad žiacky univerzálny skalický orchester, tanečná skupina Taxis, hudobné skupiny First experiment a Neznáma zóna z Holíča či dychový orchester ZUŠ z Veselí nad Moravou. Predstavilo sa tu tiež Fit štúdia Línia Táni Vojtovej a jej zverenkyne malé i tie staršie s ukážkami aerobicu. Poobedie na námestí patrilo dychovkách a tiež folkovej hudbe.

Okrem hlavného programu na pódiu námestia boli pripravené sprievodné programy. Na nádvorí mestskej knižnice bola výstava Bonsai klubu Holíč. Návštevníci mohli navštíviť všetky výstavy, ktoré boli otvorené počas Skalických dní v Záhorskom múzeu, Dome kultúry i františkánskej záhrade. Tí zdatnejší si mohli vyšliapať na vežu farského kostola, odkiaľ bol nádherný výhľad na jarmočné dianie i okolie Skalice. Vo Vínotéke u františkánov mohli záujemcovia ochutnať rôzne druhy vín či kúpiť burčiak. Apropó, burčiak. Určite netreba nikomu zvlášť pripomínať, že „tiekol potokmi“ a spolu so živánskou či klobásami dotváral typickú atmosféru jarmočného dňa.

Sprievodnými programami v tento deň boli napríklad výstava bonsajov na nádvorí knižnice či predstavenie niekoľkých veteránov pred jezuitským kostolom. Čo však lákalo Skaličanov i tých „prezpolních“ na námestie a priľahlé ulice boli stovky stánkov s všakovakým tovarom, pričom, samozrejme, prevládalo oblečenie a občerstvenie. Ako každý rok sa však na námestí predstavilo niekoľko remeselníkov, medzi ktorými nechýbali rezbári, košikári či pernikári.

Od rána až do večera trval program i na pódiu vo veľkej františkánskej záhrade. Vystúpilo tu viacero folkových a country skupín i sólistov. Vyvrcholením programu, dá sa bez nadnesenia povedať, že zlatým klincom programu tu bolo vystúpenie českej trampskej legendy Wabiho Daňka, ktorého Rosa na kolejích, Ročník 47, Hudsonské šífy či Nevadí spievali mnohí z vyše 500 poslucháčov. Na gitare ho sprevádzal a skvelým partnerom mu bol Miloš Dvořáček. Na svoje si v tento deň prišli aj milovníci rokovej a disco hudby. V orlovni sa uskutočnil hudobný festival Hudba pod hradbami. Záver sobotňajšieho programu na námestí vyplnila tradičná ľudová veselica s dychovou hudbou Skaličané a paralelne sa v Dome kultúry uskutočnilo veselé hudobné divadlo „Rúža z vinohradu“ v podaní divadelného súboru zo Skalice s pesničkami folkovej skupiny Vinohrad. V programe bol i krst ich CD, ktorého sa zúčastnil Wabi Daněk, a ktorý aj tu zaspieval jednu zo svojich najznámejších skladieb Píseň, co mně učil listopad. Na námestí pokračovala veselica a prvý jarmočný deň sa pomaly končil.

Deň siedmy

Posledným dňom Skalických dní 2003 bola nedeľa 21. septembra. Po tradičných fanfárach z veže farského kostola, ktorým predchádzali ďakovné bohoslužby, primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec prevzal spolu s dekanom Mgr. Františkom Kurkinom dožinkové vence od krojovaných dievčat a otvoril druhý jarmočný deň. Aj ten bol nabitý kultúrnym programom – na námestí sa predstavili detské folklórne súbory Skaličánek a Vienok z Bratislavy aj ich starší kolegovia zo súborov Skaličan, Gymnik a terchovskej muziky Sokolie. Návštevníci mohli uvidieť módnu prehliadku a v podvečer najnovšiu tanečno-rytmickú show Jána Ďurovčíka Gasp v Dome kultúry. Aj františkánska záhrada nezívala v nedeľu prázdnotou. Pre deti to boli pripravené hry, vystúpenia detských a mládežníckych tanečných a hudobných skupín, ukážky výcviku psov, rozprávky Ako Ježibaba syna ženila v podaní Združenia historického šermu Rád svätého Galahada a Zbojnícka odysea divadielka POD. V rámci Skalických dní bolo zaradené i extraligové hokejové stretnutie s Trenčínom. Ako sa skončilo, to si prečítajte v športovej rubrike novín.

Nedeľa sa pomaly končila, končil druhý jarmočný deň a siedmy deň Skalických dní 2003. Množstvo kultúry, zábavy, športu a perfektné počasie – tak by sa dali tieto dni charakterizovať v skratke. Za tým, aby sa všetci v Skalici cítili dobre a užili si posledné letné dni, stáli desiatky pracovníkov Mestského úradu, Správy mestského majetku, dobrovoľných hasičov, Podniku verejnoprospešných prác Vepos, dobrovoľníci pre organizovanie stánkarov a mnohí ďalší. Patrí im veľká vďaka za to, že sa Skalické dni 2003 mimoriadne vydarili.


  1. Stavebný boom pri hraniciach, mladých láka bývanie na dedine 97
  2. Ocenenie za príkladnú obnovu získali aj rodinné domy zo Záhoria 60
  3. Lávka cez rieku Moravu spojí Mikulčice a Kopčany 44
  4. Vianočné trhy v meste potrvajú až do Vianoc 30
  5. Železnice obmedzili pre práce traťovú rýchlosť 14
  6. Podujatie Vianočná prehliadka sa nakoniec nekoná 11
  7. V meste plánujú výstavbu obytného súboru Nový majer 11
  8. V celoslovenskej súťaži získal skvelé umiestnenie 9
  9. Mestskí poslanci na Záhorí si ročne prídu na stovky eur 8
  10. Záhoráci v manželstvo veria, najviac sa sobášili v Skalici 7

Najčítanejšie správy

Záhorie

Stavebný boom pri hraniciach, mladých láka bývanie na dedine

Obec Moravský Svätý Ján sa postupne rozrastá. Aktuálne tu vyhlásili verejnú súťaž na vybudovanie infraštruktúry k pätnástim novým stavebným pozemkom. Stavebné práce sa začnú od nového roka.

Ocenenie za príkladnú obnovu získali aj rodinné domy zo Záhoria

Academia Istropolitana Nova už po ôsmykrát udelila Ocenenie za príkladnú obnovu. Poslaním projektu je prezentovať dobré príklady obnovy tradičnej architektúry v regióne, medzi víťazmi sú aj rodinné domy z Kuchyne a Vysokej pri Morave.

Lávka cez rieku Moravu spojí Mikulčice a Kopčany

Juhomoravský kraj už vyhlásil verejné obstarávanie na 143 metrov dlhú lávku

Vianočné trhy v meste potrvajú až do Vianoc

Trhy sú súčasťou podujatia Adventné Malacky 2017, ktoré potrvá až do 6. januára.

Železnice obmedzili pre práce traťovú rýchlosť

V úseku Kúty - Lanžhot CZ zaviedli obmedzenie traťovej rýchlosti.

Blízke regióny

Plot Kalokagatie zmizne, cez Trnávku povedú nové mosty

Ešte tento mesiac má mať mesto Trnava hotový projekt obnovy Ružového parku. So samotnými prácami plánuje začať už v budúcom roku, návrh rozpočtu tu celkovo počíta so sumou milión eur.

FOTO: Novorodenci z trenčianskej pôrodnice

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej nemocnici počas uplynulého týždňa a ich fotky sú zverejnené v pondelňajšom vydaní MY Trenčianskych novín.

Muž, ktorý sa v Opoji vyhrážal policajtom, sa prihlásil na výzvu + VIDEO

Z útoku na verejného činiteľa verbálnym spôsobom je obvinený 26-ročný Matúš Š.

Trenčín podá žalobu, zápach z droždiarne pretrváva

Zápach zo sušiarne droždia naďalej trápi množstvo obyvateľov. Mesto na firmu podá žalobu podľa občianskeho zákonníka.

Odišiel Tibor Meszlényi

V rodine Meszlényiovcov budú tohtoročné Vianoce veľmi smutné.

Všetky správy

Dravecký ozrejmil svoje vyhodenie. Beriem všetko na seba, tvrdí

Hokejista Vladimír Dravecký si s veľkou pravdepodobnosťou nezahrá na olympiáde v Pjongčangu.

Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal (+FOTO)

Kým pilotovi, ktorý pri sebe v lietadle nemal preukaz, úrad pokutu naparil, za haváriu na letisku obíde Ladislav Fico bez trestu.

Neplačú, rovno to skončia. Na Slovensku pribúda samovrážd mužov

Celosvetovo si na život siahne dvakrát viac chlapov ako žien, u nás je tento pomer trojnásobne vyšší. Prečo a čo s tým?

Tesla X ako off-road do lesa? Pre Nóra žiaden problém

Jazda sa skončila natrhnutým nárazníkom.

Kočner si nárokuje od Ruska ďalšiu zmenku za 26 miliónov eur

Podnikateľ Kočner sa na súd obrátil so štyrmi údajnými zmenkami v hodnote takmer 69 miliónov eur.