Vyjdú vrahovia s čistými rukami?
ácie Fontána v Dunajskej Strede 15 hostí. Na poschodí sa usadili Pápayovci. Krátko po siedmej hodine večer vošli do Fontány traja muži v kuklách. Vybehli na galériu a zabíjali. Vtedajší prezident PZ Ján Pipta so šéfom vyšetrovateľov generálom Jaroslavom Ivorom mohli na mieste činu konštatovať len totožnosť obetí. Tibor Pápay (rok narodenia 1963), Zoltán Gódány (1959), Norbert Varga (1975), Erik Cseh (1975), Róbert Sárkozi (1967), Tibor Kardos (1966), Pavel Abrahám (1969), Štefan Csóka (1973), Peter Rosa (1971). Desiaty popravený, ktorého našli lekári ešte živého, skonal v nemocnici. Bol to 28-ročný Zoltán Cseh z Dunajskej Stredy. Podľa vyšetrovateľov je organizátorom hromadnej popravy Ľudovít Šátor. Polícii naposledy unikol pri zásahu neďaleko Galanty. Za odtajením informácií o zbabranej akcii sa vraj skrýva vojna policajtov. Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak vtedy povedal: „S útekom sa nedalo počítať, došlo k nepredvídaným okolnostiam.“ Po zrušení Krajského súdu v Trnave v júli roku 2004 môže začať celý proces odznova, s výsledkom v nedohľadne. Obvinení už dnes „sedia“ vo vyšetrovacej väzbe na predĺženie, stanovené rozhodnutím Najvyššieho súdu SR do konca februára roku 2004. Ak nebude dovtedy ich obvinenie právoplatne odsúdené, vyjdú z väzenia s čistými rukami. Zostane totiž len na rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, či väzbu obvinených predĺži až na možných 5 rokov. „Ak nie,“ hovorí predseda senátu Krajského súdu v Trnave Pavol Sládok, „páchateľov prepustených na slobodu a svedkov, už dostaneme k výpovediam len veľmi ťažko.“
Ministerstvo spravodlivosti rozhodlo, že súdny proces s vrahmi členov mafiánskej rodiny Pápayovcov z Dunajskej Stredy bude vo všetkých pokračovaniach za múrmi pevnosti leopoldovskej väznice. V kinosále leopoldovskej väznice sa v utorok 16. septembra začal proces, ktorý nemá v histórii slovenskej kriminalistiky a súdnictva obdobu. Prvé pojednávanie však trvalo veľmi krátko. Ani nie hodinu. Predseda senátu Krajského súdu v Trnave JUDr. Pavol Sládok musel po prvých úkonoch pojednávanie odročiť na neurčitú dobu. Obhajkyňa obžalovaného Arpáda S., Juliana Weiszová, na pojednávanie do leopoldovskej väznice neprišla. Dopoludnia 16. septembra na Krajskom súde v Trnave faxovou správou, narýchlo načmáranou rukou, ospravedlnila svoju neúčasť práceneschopnosťou. „Ospravedlnenie obhajkyne prišlo do sekretariátu krajského súdu niekoľko minút potom, ako senát nasadol do vozidiel a odišiel do Leopoldova,“ povedal nám Pavol Sládok.
Šesť dní predtým obžalovaný Arpád S. vypovedal plnú moc svojmu druhému obhajcovi. Zostala iba doktorka Weiszová. Bez nej nebolo možné prvé pojednávanie začať. Predseda senátu krajského súdu Pavol Sládok po vykázaní neprítomnosti obhajkyne prerušil pojednávanie a zisťoval skutočnosti súvisiace s jej neúčasťou. „Ešte predtým,“ povedal nám Pavol Sládok, „povedal senátu na mieste prvého pojednávania vo väznici obhajca ďalších obvinených Svetozár Chabada, že od príbuzných obhajkyne Weiszovej vie, že má byť práceneschopná. Táto stručná správička zmarila celú dvojtýždňovú a dlho pripravovanú tortúru.“
Obžaloba má sedem obvinených. Štyria sú vo vyšetrovacej väzbe, jeden na slobode. Toho pre práceneschopnosť ospravedlnil obhajca Svetozár Chabada. Šiesty obžalovaný je hospitalizovaný, siedmy bol eskortovaný do väzby v Maďarsku pre inú trestnú činnosť. „Neprítomnosť ďalších dvoch obžalovaných nebola prekážkou riadneho pokračovania súdneho procesu. Konanie v ich prípade sa dalo hneď na mieste vylúčiť na samostatné konanie v inom termíne. Musím zistiť, ako je to so zdravotným stavom obhajkyne, kedy s jej účasťou môžem počítať. Predoslal som, že nový termín prvého konania je odročený o mesiac. Je to však zložité. Nový termín prvého pojednávania musím skoordinovať s obhajcami obžalovaných. A ich náhradný čas pre toto pojednávanie môže byť veľkou komplikáciou. Musím ju vyriešiť, zmestiť sa s ich možnými termínmi do predoslaného mesačného zámeru odročenia. V spise kauzy nie je nič nové. Vzhľadom na súčasný stav je možné, že využijem možnosť úradného ustanovenia náhradného obhajcu. Nielen obžalovaného Arpáda S., ale všetkých obžalovaných v tejto trestnej veci,“ hovorí Pavol Sládok. Predseda senátu je mierny optimista. „Ostatní dvaja obhajcovia sú na takej etickej úrovni, že mi dajú včas vedieť, či sa v náhradnom termíne môžu dostaviť k procesu. Aby bol čas urobiť všetky akútne úkony k začatiu prvého pojednávania v odročenom termíne.“
V prvom dni budú súdne výsluchy obžalovaných. V druhom dni sa vyjadria znalci. Potom budú vypovedať svedkovia. „Denne 15 až 18 svedkov. Jeden procesný deň vyhradíme pre vypočúvanie 8 utajených svedkov,“ dodáva JUDr. Pavol Sládok.
Ondrej KOLLÁR