Petícia Skaličanov - nerušte nám súdy!
o zrušením krajských súdov v Trenčíne a v Trnave. V regióne Trnavského kraja majú tiež úplne zrušiť Okresné súdy v Skalici a v Piešťanoch. Obvodný súd prvého stupňa zostane iba v Trnave. Vyšší odvolací súd (namiesto krajského súdu) bude mať pol milióna občanov Trnavského kraja a desaťtisíce subjektov až v Nitre, prípadne v Bratislave. Väčšie vzdialenosti budú musieť súdy preplácať advokátom, svedkom, súdnym expertom, prísediacim súdov. Rovnako má byť zreorganizovaná, z pohľadu dostupnosti občanov a subjektov ešte citlivejšia, prokuratúra, o čom sa, ktovie prečo, verejne nehovorí. Poslanci Trnavského samosprávneho kraja nesúhlasia s rušením súdov v kraji a žiadajú, aby zostala zachovaná terajšia súdna sústava. Toto stanovisko prijali po vystúpení predsedu Krajského súdu v Trnave Antona Jačeka na zasadnutí krajského parlamentu v Trnave vo štvrtok 25. septembra. Uznesenie zastupiteľstva doručil krajský parlament predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi, parlamentu NR SR a ministrovi spravodlivosti Vladimírovi Palkovi. Anton Jaček upozornil tiež na konkrétne dosahy v prípade významných trestných káuz, ak by došlo k zrušeniu krajského súdu. Hromadnú vraždu klanu pápayovcov, v ktorej po preložení kauzy do Nitry alebo Bratislavy hrozí prepustenie obžalovaných na slobodu. Inú megakauzu ekonomickej kriminality, k finále ktorej sa senát Krajského súdu v Trnave dopracúva práve v týchto dňoch, kedy má byť ten istý krajský súd zrušený. Radosť pre advokátov, smútok vysokokvalifikovaných tímov orgánov činných v trestnom konaní, ktoré budú musieť po presadení zámeru ministra Lipšica, ‘ich vlastného ministra’, hodiť najmenej trojročnú tvrdú prácu za hlavu.
„V rámci pripravovanej reformy verejnej správy, ktorej cieľom, okrem iného, je prenos kompetencií zo štátnej správy na samosprávu a ďalšie priblíženie vecí verejných k občanovi, je zrejmé, že zrušením okresných úradov od 1. januára 2004 a vrátením sa na úroveň obvodných úradov pred rokom 1996, môže občanom priniesť značné problémy hlavne v tom smere, že budú musieť cestovať za vybavením svojich záležitostí do vzdialenejších miest. Z toho dôvodu sa v týchto dňoch začalo pod záštitou poslanca Národnej rady SR Ing. Viktora Béreša s petičnou akciou na podporu zachovania Obvodného úradu v Skalici, Okresnej prokuratúry a Okresného súdu v Skalici, ktorých zachovanie zodpovedá potrebám a požiadavkám občanov. Táto petícia je výzvou pre občanov Skalického okresu, aby podporili hlavný cieľ, priblížiť štátnu správu k občanom. Petíciu za zachovanie Obvodného úradu v Skalici, Okresného súdu a Okresnej prokuratúry v Skalici, koordinuje oficiálny petičný výbor,“ informovala nás v závere minulého týždňa Alena Hrebíčková z kancelárie prednostu Okresného úradu v Skalici.
„S takýmto riešením systému súdnictva absolútne nesúhlasím. Znovu chce niekto šetriť na nesprávnom mieste. Po schválení územnosprávneho členenia Slovenska v roku 1996 vzniklo 8 krajov a 79 okresov. Súdna moc a samozrejme i prokuratúra, nekopírovali umiestnenie úradov miestnej štátnej správy a okresných súdov, a prokuratúr bolo zriadených nie 79, ale podstatne menej (asi 55). V súčasnej dobe po zrušení 79 okresných úradov vznikne 46 obvodných úradov, podobných úradom pred rokom 1996, ale so zúženými kompetenciami. V tejto tendencii nekopírovania rozmiestnenia úradov štátnej správy pre umiestnenie súdov, chce Ministerstvo spravodlivosti SR pokračovať, preto nemá byť na Slovensku 46 okresných súdov a okresných prokuratúr, ale iba 40 až 41. Tiež nebude 8 krajských súdov, ale iba 6. Čo týmito zmenami získa občan? Obyčajný človek nebude vedieť, ani kam sa má so svojimi problémami obrátiť, či to bude v prvostupňovom alebo v odvolacom konaní. Urýchli sa týmito zmenami konanie na súdoch? O tom veľmi pochybujem. Čo cestovné náklady? Účastníci konania z Piešťan pôjdu v prvostupňovom konaní do Trnavy a v odvolacom konaní až do Nitry alebo Bratislavy. Bude to pre nich, ale aj pre súdnictvo, lacnejšie? Rušené súdy a prokuratúry v 15 sídlach okresov a v 2 krajoch majú svoje budovy a potrebné zázemie. Tieto priestory boli pred siedmimi rokmi s veľkými ťažkosťami získané prevodom správy majetku štátu od štátnych podnikov a inštitúcií. Čo teraz s nimi? Urobíme v nich školiace strediská, alebo čo? Pre samotné Piešťany z toho vyplýva, že sa blíži čas, kedy sa z Piešťan v rozmachu znovu stane periférne mestečko na okraji kraja, s roztrieštenými úradmi štátnej správy, a bez niektorých špecializovaných úradov úplne. Podľa najnovších informácií chce ministerstvo životného prostredia opäť zriadiť obvodné úrady životného prostredia, tak ako to bolo do roku 1996. Takéto úrady budú mať 2 až 4 pracovníkov, pretože presunom kompetencií na obce potreba väčšieho počtu pracovníkov zanikla. Prečo nemôžu ďalej fungovať ako odbory na oklieštených obvodných úradoch? Bude mať každé ministerstvo svoje samostatné špecializované úrady v každom obvode? Kde potom vznikne úspora, o ktorú nám pri reforme ide? Je to len ilustrácia rozpadnutej reformy verejnej správy, ktorej sa nápadne začína podobať aj reforma štruktúry súdov. Myslím si, že ponechaním 46 súdov v sídlach budúcich obvodov a 8 krajských súdov, by sa pomohlo a vyšlo v ústrety hlavne obyvateľom, bývajúcim v dotknutých okresoch a krajoch,“ napísal nám poslanec parlamentu VÚC Trnavského samosprávneho kraja Ján Giacko z Piešťan.
Ondrej KOLLÁR