Na návšteve u starostu
Na rozvoj obce chcú čerpať aj eurofondy
aj súčasnými problémami. Tie sa najčastejšie spomínajú s hraničným diaľničným priechodom a množstvom kamiónov. Akými problémami však žije samotná obec, sme sa spýtali starostky obce Ing. Jozefy Šimkovičovej, ktorá je starostkou obce už od roku 1990. Hoci je v úrade už štvrté volebné obdobie, nemá veru na ružiach ustlané. „Veľké problémy robí skutočnosť, že ani jedno riadne zasadnutie obecného zastupiteľstva nebolo od apríla do 29. októbra právoplatné. Aj preto sme nestihli spraviť rámcový plán rozvoja obce na celé volebné obdobie a doteraz sme sa neprepracovali k zámerom rozvoja obce poslancami. Do posledných komunálnych volieb som išla s volebným programom, viem, čo treba v obci zlepšiť a mám dôveru obyvateľov Brodského. Závažným nedostatkom v obci je triedenie tvrdého komunálneho odpadu. S tým súvisí aj čistota obce. Ďalším problémom je zabezpečenie prechodu kompetencií zo štátu na obec tak, aby to obyvatelia pocítili čo najmenej.
Tento rok je asi najťažší zo všetkých, aké som ako starostka zažila, no i tak sa nám podarilo mnohé uskutočniť. Aj napriek vnútorným problémom (poslanci Obecného zastupiteľstva v Brodskom znížili starostke pracovný úväzok na polovicu., pozn. redaktora), sa nám podarilo opraviť štátne cesty III. triedy v dĺžke 900 metrov, získali sme miliónovú dotáciu na dokončenie kanalizácie, vďaka ktorej sa ešte v tomto roku dokončí posledný 250 metrový úsek v obci. Okrem vodovodu bude aj celá obec odkanalizovaná na čističku odpadových vôd. Na kanalizáciu je napojených 90 % domácností.“
V Brodskom začali pracovať na vypracovaní nového územného plánu, ktorý má zabezpečiť ďalší rozvoj obce, začali s rekonštrukciou podlahy športovej haly, na ktorú získali dotáciu od Ministerstva školstva SR vo výške 940 tisíc korún. Je to ďalšia veľká investícia do tohto objektu, predvlani na ňom opravili strechu, v roku 2002 zateplili náveternú stenu. Ďalšiu dotáciu v hodnote 100 tisíc korún použili na opravu pavilónu materskej školy. „V priebehu rokov 1992 až 2002 sme vybudovali novú ulicu s 62 stavebnými parcelami s kompletnou infraštruktúrou. Dnes je polovica z nich zastavaná a vo výstavbe sa stále pokračuje. Vykúpili sme pozemky od pôvodných majiteľov, ktorých bolo približne tristo. Také kúsky okolo metra štvorcového, čo nám trvalo tri roky a predali záujemcom o výstavbu za úradnú cenu. Pre tých, ktorí si nemohli dovoliť stavať rodinný dom, obec postavila v rokoch 2001 až 2002 bytovku s 10 nájomnými bytmi v rekonštruovanom zdravotnom stredisku. V pláne máme zrekonštruovať na byty aj rozostavaný pavilón pre mimoškolskú výchovu. Obec má síce 2 360 obyvateľov, ale klesajúci trend vývoja demografie. Poloha Brodského nie je zaujímavá pre vybudovanie priemyslu, preto sa ľudia sťahujú za prácou do okolitých miest, až Bratislavy. Výstavbou nájomných bytov a vytvorením stavebných parciel chceme zabezpečiť stabilný počet obyvateľov.“
Okrem mladých, pre ktorých sa plánuje ďalšia výstavba nájomných bytov, nezabúda obec ani na starších spoluobčanov. V pláne starostky je aj zriadenie domova dôchodcov v nevyužitých priestoroch starej materskej školy. „Práce v obci je veľa, treba vylepšiť aj povrch ostatných komunikácií a chodníkov v obci, na ktoré by sme chceli čerpať prostriedky z Európskej únie. Tieto zdroje by sme chceli využiť aj pri celkovej rekonštrukcii centra obce a kultúrneho domu na viacúčelovú budovu a školákom obohatiť vyučovanie o výpočtovú techniku a voľný čas zaplniť športovaním. Aj preto máme v úmysle upraviť areál školy,“ dodáva starostka Brodského Ing. Jozefa Šimkovičová.
Gabo Kopúnek