í sa na obec ležiacu na úpätí pohoria Malých Karpát sústreďujú pohľady nejedného vodiča motorového vozidla prechádzajúceho cez Bielu Horu. Príčinou sú štyri listové vrtule veternej elektrárne, ktorú chodievajú obdivovať nielen školáci z okolia, ale aj vysokoškoláci z technických univerzít.
Obec Cerová však nežije len výstavbou a prevádzkou veternej elektrárne. O jej súčasnom rozvoji sme sa rozprávali so starostom Vladimírom Jánošom. „V tomto roku sme sa okrem elektrárne zamerali na budovanie infraštruktúry a komunikácie pre individuálnu výstavbu 20 rodinných domov v lokalite Nad hájom. Na základe výberového konania začala v marci na lúke firma Cesty Nitra, závod Trnava, budovať cestu, na ktorú už v máji pokladali asfaltový koberec. Do tejto lokality sme v októbri zaviedli aj vodu i plyn a ak nebude tuhá zima, v skorých jarných mesiacoch by sme chceli infraštruktúru k rodinným domom dokončiť úpravou transformátorovej stanice a rozšírením nízkonapäťovej siete. Okrem toho sme opravili cesty v obci pred nákupným strediskom a v časti Hoštáky.“
Okrem týchto investičných akcií predstavitelia obce investovali aj do vzdelávania detí. Opravili strechu miestnej plnoorganizovanej základnej školy a taktiež pomohli pri vytvorení miestnosti pre učebňu informatiky, v ktorej by sa mali deti učiť počítačovej gramotnosti aj vďaka 6 počítačom a internetu z projektu Infovek. Nie je to však jediný projekt, do ktorého sa škola i obec zapojili. Na rekonštrukciu školských ihrísk by chceli získať peniaze aj z projektu Šport pre všetkých.
„Okrem financií zo štátneho rozpočtu si na rozvojové aktivity obec zarába nielen prevádzkovaním veternej elektrárne, ale aj prevádzkovaním riadenej ekologickej skládky komunálneho odpadu, ktorá spĺňa prísne kritériá európskej únie. Podobnú skládku v blízkom okolí nenájdete, najbližšie sú v Zohori a v Trnave. Okrem toho má obec vlastných zamestnancov, ktorí sa starajú o údržbu zelene i vykonávajú drobné remeselnícke práce. Taktiež máme vlastnú autodopravu, či už auto s veľkokapacitným kontajnerom, alebo auto pohrebnej služby, takže nemusíme za niektoré služby platiť iným firmám.“
Obec však nezabúda ani na občanov a ich kultúrne vyžitie. Okrem divadelných predstavení v podaní Radošinského ochotníckeho divadla a každoročných stretnutí s jubilantmi a rodákmi obce sa pozornosť Cerovčanov upiera aj na Cyrilometodský deň, ktorý sa už po dva roky uskutočnil na miestom futbalovom ihrisku. Spoločnými silami sa o zábavu vždy postarajú futbalisti, hasiči i poľovníci, do programu prispejú kultúrnymi blokmi žiaci základnej i materskej školy. V tomto roku sa o zábavu postarala aj dychová hudba Seničanka.
Ako sme vás informovali v predchádzajúcom vydaní nášho týždenníka, v súčasnosti prechádza premenami aj samotná budova obecného úradu. „Budovu už rekonštruujeme dva roky a v budúcom roku by sa mali práce ukončiť. Budova bola postavená v roku 1944 a bola už v dezolátnom stave. Zatekala strecha, cez staré okná fučalo. Tieto nedostatky sme už odstránili, o rok by sme chceli dokončiť nielen priečelie budovy a dať jej novú fasádu, v zadnej časti máme v pláne vytvoriť podmienky pre rozvoj služieb občanom. Okrem toho máme v pláne pokračovať v úprave chodníkov a komunikácií po plynofikácii, finančne sponzorsky pomôcť pri oplotení kostola,“ dodal na záver starosta Cerovej Vladimír Jánoš.
Gabo Kopúnek
Obec Cerová má v súčasnosti okolo 1 300 obyvateľov. Tvoria ju vlastne tri zlúčené obce, Lieskové, Rozbehy a Cerová, pričom Lieskové sa s Cerovou zlúčili v roku 1890. Nad obcou sa ešte donedávna osamelo týčila zrúcanina strážneho hradu Korlát, ktorá je v majetku obce. Od leta jej však v pozornosti okolia i celého Slovenska konkurujú štyri listové turbíny veternej elektrárne.
Hoci obec Cerová nepatrí počtom obyvateľov i rozlohou medzi najmenšie v regióne Záhoria, dodnes ešte nemá vlastný erb, len návrh, ktorý musí schváliť obecné zastupiteľstvo a heraldická komisia. Niet sa čomu ani čudovať, pretože Lieskové, Rozbehy a Cerová mali svoje vlastné insígnie podložené historickými dokumentmi. Zachované pečatidlá z roku 1781 prezrádzajú, že symbolom obce bol cer, Lieskového lieska a Rozbehy mali v erbe dve nebeské telesá - šesťcípu hviezdu a polmesiac. Aj preto v návrhu heraldickej komisie dominuje v erbe obce veľký cer uprostred, po boku s dvomi menšími lieskami a spomínanými nebeskými telesami. O tom, či bude mať naozaj erb obce túto podobu, rozhodnú na najbližšom zasadnutí poslanci obecného zastupiteľstva.