Na návšteve u starostu
Čistá obec je vizitkou jej obyvateľov
sku i v zahraničí je známa vďaka kúpeľom. Tie sú taktiež pracovnou príležitosťou pre miestnych obyvateľov. „V súčasnosti majú Smrdáky 640 obyvateľov, no cez sezónu ich počet narastie na tisíc,“ informovala nás starostka obce Emília Pavlíková.
Emília pavlíková je starostkou od roku 1990 a v súčasnosti sa o rozvoj obce stará sedemčlenné zastupiteľstvo. K Márii Škojcovej, Štefanovi Balážovi, Jozefovi Smetanovi, Milanovi Országhymu, Michalovi Hlavnovi, Ladislavovi Grebeníčkovi a zástupkyni starostky Márii Hladkej však treba pripočítať aj kontrolórku Annu Šuranskú. „Z predchádzajúceho volebného obdobia sme si do toho nového vzali aj rozbehnuté akcie, takže mojou úlohou je ich dokončiť. Denne sa stretávam s obyvateľmi, takže mám prehľad, čo im chýba a na čo aj máme peniaze. Keďže sme v ochrannom pásme, obec má kanalizáciu s rozšírenou kapacitou čističky, na ktorú je napojený každý dom. V minulom roku sme okrem domu smútku skolaudovali aj bytovku s deviatimi nájomnými bytmi a plánujeme postaviť ďalšiu so 14 bytmi, no čakáme na príspevok zo štátneho fondu.“
Keďže obec leží neďaleko okresného mesta Senica, problémy jej robí obsadenie základnej školy. „So školou sa trápime aj po technickej stránke, pretože sme ju prevzali v zlom stave. Malotriedku navštevuje desať detí, no o rok by ich malo byť už viac. Netuším však, či sa nám jej prevádzku podarí finančne utiahnuť. Pre deti sme okrem jazykových kurzov a rôznych záujmových krúžkov zabezpečili aj výučbu práce na počítači, no závisí to od rodičov, či budú voziť deti do senických škôl, alebo ostanú doma.“
Hoci vás pri ceste do Smrdák od Senice privíta zarastený družstevný sad, obec sa skvie čistotou. Je to vizitka samotných obyvateľov, ktorí sa o čistotu obce sami starajú. Oproti iným obciam tu napríklad nenájdete žiadnu čiernu skládku odpadu. „Obec je akcionárom kúpeľov a dividendy i miestne poplatky investujeme do údržby obce. Dá sa povedať, že žijeme z kúpeľov a ich hostí, preto sú aj naši občania oveľa tolerantnejší k sebe, okoliu i k návštevníkom kúpeľov. Napríklad naši občania chodievajú na kultúrne podujatia, ktoré pre hostí organizujú kúpele, odborní zamestnanci kúpeľov poskytujú služby obyvateľom aj v priestoroch viacúčelovej budovy, v ktorej je okrem obecného úradu aj telocvičňa, fitnes, sauna a masáže.“
V kúpeľoch tvoria miestni 65% zamestnancov a nezamestnanosť v obci sa pohybuje iba okolo 5 percent. Obec zažíva najväčší rozmach od 1976 roku, no ešte stále jej veľa vecí chýba. Podľa slov starostky sú to najmä lepšie služby, ktoré by sa však mali rozvinúť v starej budove obecného úradu, ktorú čaká rekonštrukcia. Na svoje využitie čaká aj jeden pavilón materskej školy, z ktorého plánujú vytvoriť pre starších spoluobčanov klub dôchodcov. Opravy taktiež čaká elektrické osvetlenie a chodníky, na ktoré však obci chýbajú peniaze.
Gabo Kopúnek