O rozpočte i parkovnom s prednostom MsÚ Skalica
ého zastupiteľstva, ktoré sa konalo ešte v decembri uplynulého roku, bolo v programe niekoľko zaujímavých i dôležitých bodov. O niektorých sme sa rozprávali s prednostom Mestského úradu v Skalici Ing. Antonom Bobríkom.
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva bol prijatý návrh rozpočtu mesta Skalica na rok 2004. Môžete nám k nemu povedať niečo bližšie?
„Tento návrh, ktorý bol predložený do mestského zastupiteľstva, bol pripravovaný veľmi zodpovedne všetkými pracovníkmi mestského úradu a tiež odbornými komisiami, ktoré pripravovali podklady tak, aby poslanci mohli na spomínanom zasadnutí zastupiteľstva tento rozpočet schváliť. Myslím si, že pomerne veľa miest a obcí neschválilo svoj rozpočet, pretože v tom čase ešte nebol schválený štátny rozpočet, od ktorého sa dosť odvíja aj tvorba rozpočtu obce či mesta. My sme zaujali tú pozíciu, že sme nehľadeli na štátny rozpočet, lebo predpokladané návrhy, ktoré išli do parlamentu, sme vedeli odhadnúť. Bbez ohľadu na to, ako bude schválený štátny rozpočet, sme sa rozhodli náš rozpočet si stanoviť na základe odhadov z minulých rokov a na základe vývoja, ktorý je v národnom hospodárstve. Návrh rozpočtu nám trochu komplikovali podielové dane, ktoré sú odvodené zo štátneho rozpočtu. Tam sa nám v minulosti darilo odhadovať ich výšku okrem minulého roku, kedy nám v máji vypadli podielové dane od firiem sídliacich v Skalici. To bol asi najväčší problém, ktorý nám vznikol. Odhliadnuc od toho sme rozpočet postavili s tým, že v ňom máme približne 189 miliónov korún. Táto suma možno vyzerá ako pomerne vysoká, ale treba si uvedomiť, že 73 miliónov tvorí len rozpočet školstva. Z ostatných rozpočtových položiek sú zaujímavé tie, ktoré sa týkajú oblasti investičnej výstavby. Tam rozpočtujeme okolo 26 miliónov korún, pričom je dôležité, že z tejto sumy sa nám podarilo vyčleniť dva milióny na projektovú prípravu vzhľadom na využitie prostriedkov zo štrukturálnych a kohéznych fondov po vstupe do Európskej únie. Je to veľmi dôležité mať to na pamäti, aby sme získavali prostriedky Európskej únie. Čiže pokiaľ budeme projektovo pripravení a budeme mať v zásobe projekty, je potom veľká šanca získať prostriedky na realizovanie týchto projektov.
Najväčšie investície nás čakajú v rámci budovania inžinierskych sietí na Veľkých Trávnikoch a tiež v lokalite Hájek-Tehelňa. Tu počítame približne so 7 miliónmi korún. Je potrebné začať budovať priemyselný park. Je možné získavať nových investorov a tak tu predpokladáme investíciu asi 4,5 milióna korún. Samozrejme nebudeme zanedbávať ani komunikácie. Bude sa jednať o ulicu školskú, kde bude potrebná oprava krytov po rôznych rozkopávkach. Tam by sme mali investovať asi 2,5 milióna korún. Na drobné investičné akcie a oplôtky kontajnerov sme vyčlenili okolo 700 tisíc a pokračujeme v rekonštrukcii základnej školy na ulici Mallého vo výške 2 miliónov korún. V rozpočte je aj oprava chodníkov, predovšetkým chodníka na Koreszkovej ulici v celkovom objeme milión korún. Tiež sme vyčlenili aj čiastku na základe petície občanov na dobudovanie detských ihrísk vo výške 200 tisíc korún.
Okrem toho máme zámer postupne vybudovať grafický informačný systém na úrade, aby sa zjednodušila práca a komunikácia medzi obyvateľmi a pracovníkmi úradu a tiež aby menežment úradu mohol lepšie využívať zdroje informácií, ktoré vznikajú pri práci na jednotlivých útvaroch. Javí sa nám to ako dôležité, ale je to otázka dlhodobejšia asi predpokladáme ju splniť v priebehu dvoch rokov.“
Jedným z bodov programu rokovania zastupiteľstva bol aj návrh zmeny VZN Mesta Skalica o miestnych poplatkoch.
„Miestne poplatky boli dosť diskutovanou témou aj v minulosti. Museli sme sa k nim v tomto období vrátiť, pretože tam bola jednak zmena, ktorá sa týkala poplatku za zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu. Tam sme mali problém s tým, že zákon bol neskoro schválený a dokonca s platnosťou a účinnosťou bude v niektorých ustanoveniach od prvého apríla a v niektorých až od prvého júla 2004. My sme napriek tomu museli prijať zmenu Všeobecne záväzného nariadenia Mesta Skalica o miestnych poplatkoch, pretože v minulosti nám vznikal rozdiel medzi vybranými prostriedkami od fyzických a právnických osôb a nákladmi za zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu vo výške asi 4 milióny korún. Tento rozdiel robil v rozpočte dosť veľa problémov, takže sme museli prikročiť k úprave. Budú sa zvyšovať poplatky za zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu, ale na druhej strane treba povedať, že mesto robí všetko v spolupráci s firmou Vepos Skalica, aby náklady, ktoré vznikajú boli čo najnižšie. Ak to porovnám s organizáciami v okolitých mestách, náklady v našom meste Vepos sú najnižšie. Z tohto pohľadu má Mesto Skalica čisté svedomie aj v súvislosti s tým, že sme prijali výhodnú zmluvu pre občanov. V minulosti však boli schválené poplatky, ktoré nevykrývali celkové náklady spojené so zberom a likvidáciou odpadov. Keďže by mala byť zásada, že tieto náklady by si mal občan a tiež i právnická osoba zaplatiť. Dostali sme ta teda k tomu, že sadzba sa bude zvyšovať tak, aby sme mohli spomínané náklady vykryť.
Fyzická osoba s trvalým pobytom v meste Skalica bude po zvýšení platiť za zber a likvidáciu komunálneho odpadu 400 korún za osobu a rok. Právnické osoby budú mať takú istú základnú sadzbu, ale skutočný poplatok sa bude vypočítavať podľa stanoveného koeficientu podľa počtu zamestnancov a podľa odboru, v ktorom podnikajú. Keď si to premietneme, tak tie zvýšené poplatky akurát vykryjú náklady, ktoré sú spojené s vynaloženými prostriedkami na likvidáciu odpadu.“
A posledná otázka – ako bol doriešený problém s parkovným na Potočnej ulici?
„To bola ďalšia veľmi diskutovaná téma v zastupiteľstve i medzi občanmi. Prišla petícia podnikateľov z tejto ulice. Vzhľadom na to, že sme to považovali za dôležité, rozhodli sme sa nechať to prerokovať v jednotlivých komisiách mestského zastupiteľstva, prerokované to bolo v rade a nakoniec to išlo do zastupiteľstva. Rokovania zastupiteľstva sa zúčastnili zástupcovia podnikateľskej sféry a mohli si vypočuť názory poslancov. Záver bol taký, že je potrebné pokračovať v nastúpenom trende vyberania parkovného, pretože hlavný dôvod, prečo bolo parkovné zavedené, bolo riešiť situáciu s parkovaním a bezpečnosťou chodcov a účastníkov cestnej premávky tak, aby tam nevznikali krízové situácie. To sa nám zavedením parkovného a otvorením parkoviska pri nemocnici podarilo. Jediná zmena, ktorá bola prijatá, bola tá, že sa zníži dĺžka a aj cena parkovného na pol hodinu a päť korún. Lístky so zníženým parkovným sa v týchto dňoch dostávajú do predajní, aby si ich občania mohli zakúpiť.“
- em -