Predbehli zámer ministerstva školstva
tskej knižnice Gbely v budove základnej školy, sa uskutočnilo v utorok 2. marca. Vzácni hostia, medzi ktorými nechýbal štátny tajomník Ministerstva školstva SR František Tóth, starosta obce Petrova Ves Miroslav Pochylý, riaditeľka ZŠ Skalica Ľudmila Celetková, riaditeľka Záhorskej knižnice Senica Katarína Soukupová, si na úvod vypočuli hudobné kvarteto gitaristov, žiakov ZUŠ Gbely, pretkané recitáciou žiakov ZŠ.
„Návrh vybudovať priamo v škole mestskú knižnicu, sme prijali s radosťou,“ povedala mi riaditeľka školy Soňa Dolníková, „pretože myšlienka, aby sa nezatvorili brány škôl, keď sa skončí vyučovanie, aby sa deti mohli ďalej vzdelávať tam, kde sa cítia ako doma, je blízka nielen pedagógom, ale všetkým, ktorým záleží na nastupujúcej generácii. Sme si vedomí, že deti málo čítajú a veríme, že knižnica v našej škole osloví nielen deti, ale aj rodičov a priateľov kníh.“
„Mestská knižnica, ktorá bude zároveň slúžiť i ako školská knižnica, je vybudovaná s bezbariérovým vstupom do objektu školy,“ hovorí primátor mesta Gbely Jozef Hazlinger. „Ešte v minulom roku sme sa rozhodli začať stavať bezbariérové vstupy do všetkých verejných budov v meste. Ako prvá, bola základná škola. Vybudovali sme vjazd a bezbariérový vchod z vonkajšej strany budovy s predstrešením, aby do novo vzniknutých priestorov mohli prichádzať aj vozíčkari. Tým, že knižnica, ktorej prerábka štyroch miestností stála MsÚ 140 tisíc korún, má samostatný vchod, je škola izolovaná od cudzej klientely a nepríde ani k narúšaniu vyučovania. Myšlienku MŠ SR, pripravovať podobné projekty, sme vlastne predbehli.“
Od vedúcej Mestského kultúrneho zariadenia Ivety Ambrovej, ktorá moderovala slávnostné otvorenie, som sa dozvedela, že chod mestskej knižnice zabezpečuje Mestské kultúrne zariadenie a MsÚ Gbely. „My poskytujeme priestory a fundovaných odborníkov z radov pedagógov,“ pridáva sa riaditeľka ZŠ. „Zároveň chceme v knižnici realizovať vyučovacie hodiny z literárnej výchovy, dejepisu, zemepisu a postupne občianskej náuky a jazykov.“
Základná škola je zapojená do projektu „Otvorená škola“, čo znamená, že deti majú možnosť využívať jej priestory celé popoludnia pracovného týždňa. Dnes má škola trinásť záujmových krúžkov, ktoré navštevuje do dvesto detí, čo je tridsať percent žiackej populácie. Rodičia na krúžky finančne prispievajú. Zo získaných peňazí rozširuje škola knižný fond, prepláca učebné pomôcky a šetrí na nové projekty. I vďaka MsÚ Gbely, sa táto činnosť mohla rozbehnúť. Novinkou ZŠ je žiacky parlament, ktorý škola plne akceptuje a prijíma jeho návrhy.
„Minulý týždeň vyšla z MŠ SR metodika na budovanie mestských a obecných knižníc v školách,“ informovala ma riaditeľka Záhorskej knižnice Senica Katarína Soukupová. „Gbely nielen reagovali a odobrili túto myšlienku, ale ju aj predbehli. Niečo podobné máme v Lakšárskej Novej Vsi a o budovaní knižnice v miestnej škole uvažujú Šajdíkove Humence.“
Mestská knižnica Gbely bola doteraz v starej budove bývalého MNV, kde mala k dispozícii jednu miestnosť pre 13 571 knižných jednotiek.
„V starej budove som mala veľmi sťaženú prácu,“ prezrádza Daniela Holičová, pracovníčka knižnice. „V roku 2003 sme mali 508 čitateľov, z toho do pätnásť rokov 279 detí. Verím, že školáci pritiahnu aj dospelých čitateľov. Náš knižný fond, ktorý mienime obohacovať o tituly, ktoré ľudí najviac zaujmú, už dnes obohacujeme o školskú knižnicu, ktorá má okrem detskej krásnej literatúry i literatúru odbornú a pedagogickú. Priestor knižnice poskytuje možnosť využitia aj na vyučovacie ciele a krúžkovú činnosť a chceme osloviť i deti z materskej školy a umožniť im oboznámiť sa s knižným fondom zábavnou formou. Som veľmi rada, že má knižnica bezbariérový prístup, čím sa stáva otvorenou mestskou knižnicou pre širokú verejnosť. Nielen škola má popri šestnástich počítačoch internet, aj naša knižnica má vlastný internet a myslím si, že táto vymoženosť priláka hlavne mladých ľudí.“
Eva Kopúnková
foto: František Tóth a riaditeľka školy prestrihujú pásku.
Na otvorení knižnice nechýbal štátny tajomník MŠ SR a primátor mesta Gbely.