Výročie turistiky v Holíči
oje 40. narodeniny. Turisti spomínali na pestré a poučné desaťročia. Holíč je príkladom, ako málo stačí, aby z iskry vznikol plameň.
Začiatky patrili turistike mládeže. Manželský pár, on lesník (Vratislav Schaal) a ona lekárka (Jarmila Schaalová), mali založiť okrem PO SZM detské kolektívy v organizovanej turistike ČSZTV. Holíč sa stal priekopníkom a spoluzakladateľom trvalých kolektívov turistických oddielov mládeže (TOM) zväzu turistiky na Slovensku. Oddielov, ktoré dlhé roky reprezentovali kvalitu výchovného procesu a boli vzorom práce s vlastným dorastom. Postupne deti pritiahli aj rodičov a vznikol priam knižný model rodinnej turistiky. Zrodil sa stále širší a rastúci kolektív milovníkov a ochrancov prírody, ktorý v 80-tých rokoch kulminoval v počte okolo obdivuhodného čísla 350.
Veľký počet vekovo i záujmovo diferencovaných prispel i k užšej spolupráci. Dnes môžeme povedať, že klub eviduje oddiely všetkých druhov turistiky. Ak v skromnejších 70-tých rokoch to bola len pešia turistika a mototuristika, už v prvej polovici 80 - tých rokov sa založili oddiely vodnej a lyžiarskej turistiky. Pôvodne zanedbávaná cykloturistika sa stala medzinárodným propagátorom Slovenska i Holíča. Cykloturisti prebrázdili tisíce kilometrov od Balatonu až k Baltu. Z pôvodne rekreačných foriem vyrástla výkonnostne náročná vysokohorská turistika. Spĺňala najvyššie kritéria, jej lukratívnou súčasťou boli letné i zimné pešie pochody hrebeňmi našich veľhôr i výstupy na najvyššie vrcholy Slovenska. Náročné podujatia spĺňali nároky mladej generácie. Holíčska turistika sa od počiatku zapojila do programu organizovanej turistiky ČSZTV i KST. Holíčskí turisti sa stali trvalým „inventárom“ celoslovenských turistických zrazov a ďalších vrcholových podujatí.
Pešia turistika - prvým predsedom pešej turistiky bol Ján Kopálek, iniciatívny a veci oddaný cvičiteľ. Jeho nasledovníkom je Ing Jozef Vlčej, nositeľ turistickej tradície.
Lyžiarska turistika - založenie tohto odvetvia turistiky boli Pavol Mastihuba a Štefan Bocko. Zo začiatku chodili na Starú Myjavu, Javorinu, Mikulči Vrch, Rozbehy, no postupne pribudli aj Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Krušné Hory, Klínovec a ďalšie.
Vodná turistika - vznikla v roku 1988 a jej dlhoročným vedúcim je Pavol Mastihuba. Má už skúsenosti nielen s dvojmiestnymi loďami, ale aj s plťou i raftom. Začalo to riekou Moravou, pokračovalo Oravou, Váhom, Hronom, Dunaj, Malý Dunaj a pod., v Čechách Vltava, Baťov kanál, Dyje, Sázavu i Lužnicu.
Vysokohorská turistika - oddiel vznikol v r. 1984 a jeho zakladateľom bol Jozef Okenica. Jeho „domovom“ sa stali predovšetkým Slovenské hory a pri svojich putovaniach prešli takmer celé Slovensko. Navštívili aj Krkonoše, Jeseníky i Krušné Hory.
Cykloturistika - iniciátorom založenia tohto oddielu bol Milan Machlica. Je to obľúbená forma pre deti, mládež i dospelých. Oddiel sa zúčastňoval na klubových akciách a využíval všetky možnosti propagovať cyklotutistiku v meste. V r. 1987 absolvovali 1500 km „Jazdu mieru“ okolo celej NDR a v roku 1989 „Okolo Maďarska“.
Mototuristika - oddiel vznikol v r. 1972 a je neoddeliteľnou súčasťou holíčskej turistiky. Jeho prvým vedúcim bol Štefan Šenigla, ktorý bol aj tvorcom okresnej komisie mototuristiky v Senici.
Pravidelná účasť na turistických podujatiach postupne zaradila Holíčanov na kvalitných organizátorov podujatí národného i medzinárodného charakteru. Podieľali sa na organizácii okresných, krajských, slovenských i svetových zrazov. Spomeňme Slovenský zraz SNP - Rozbehy, Svetový zraz - Rally FICC Vysoké Tatry, svetové stretnutie mládeže Piešťany ap. Významne prispeli k úspechu turistickej časti čs. spartakiády nielen na Slovensku, ale i na finále na pražskom Strahove. Častá účasť na podujatiach v zahraničí bola vždy vzornou reprezentáciou Slovenska v celej Európe - od Írska až po Ukrajinu.
Nedá sa nepoďakovať mestským orgánom v Holíči za dlhoročné pochopenie a podporu. Mesto pochopilo prínos turistiky nielen pre zdravie obyvateľstva, ale aj propagácii Holíča doma a v zahraničí.
- komo -