Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Zemiakové medaily k oslave jubilea

SENICA (od dopisovateľa Mikuláša Rožňáka) – Súboj

o 3. miesto vo volejbalovej extralige žien medzi Senicou a Žiarom nad Hronom sa natiahol na plný možný počet päť stretnutí. Celok z Pohronia po prvých dvoch dueloch síce viedol 2:0, no Záhorčanky dokázali vyhrať nielen doma, ale minulý utorok aj v Žiari a zrovnali sériu na 2:2. Definitívne rozhodnutie o bronzovej priečke tak priniesol až piaty zápas v piatok podvečer v Senici. Domáce dievčatá svojich priaznivcov nepotešili a k blížiacej sa oslave 30. výročia organizovaného volejbalu v Senici si do vitríny pridali len nepopulárne „zemiakové“ medaily za 4. miesto. Po niekoľkoročnom prívlastku „vicemajsterky“ je to pomerne bolestivý, no zaslúžený pád o dve priečky a súčasne výzva do budúcej sezóny.

* Žiar n/Hr – Senica 2:3 (18, -23, -25, 24, -11)

MŠK: Adamicová, Babicová, Dobrovičová, Drozdová, Bramborová, Minichová (libero Osvaldtová, Orišková, Hrdá, Haringová). Trénerka Alena Bieliková.

VK OMS SH: Koleňáková, Osuská, Krišková, Pöštényiová, Podová, Brúsilová (libero J. Bujdošová, Michalcová, Lívinková, Bilková). Tréner Martin Rašner.

Pred 250 divákmi rozhodovali Kováčik a Vaško.

Po úvodnom sete sa zdalo, že na Pohroní sa budú domácemu celku odovzdávať bronzové medaily. Druhý a tretí set však vyhrali lepšou koncovkou Seničanky a oslavy sa začali vzďalovať. Zvlášť, keď aj vo štvrtom dejstve mali navrch hosťujúce hráčky, no za stavu 20:22 prišiel zlom, divákmi povzbudzovaný Žiar vyhral 26:24, vyrovnal sety na 2:2 a jeho nádeje znovu ožili. Piata skrátená hra mala tiež zaujímavý priebeh. Domáce viedli 9:4 a k oslave im chýbalo už len šesť bodov. Ku cti hráčok Senice však slúži, že to „nezabalili“, naopak sústredenou hrou dokázali v ďalšom priebehu uhrať 2:11 a tým pre ne nepriaznivý stav otočiť na 11:15. Na zápasy bolo vyrovnané 2:2. Dekorácia sa nekonala a medaily sa po 121 minútach prevážali na piatok do Senice.

* Senica – Žiar n/Hr 1:3 (17, -22, -21, -17)

VK OMS SH: Koleňáková, Osuská, Krišková, Pöštényiová, Podová, Brúsilová (libero Lívinková, Michalcová, Bilková, Slobodová). Tréner Martin Rašner.

MŠK: Adamicová, Babicová, Drozdová, Minichová, Bramborová, Hrdá (libero Osvaldtová, Škriniarová, Dobrovičová, Krajkovičová). Trénerka Alena Bieliková.

Pred 350 divákmi rozhodovali Bajči a Holan.

Senica nastúpila bez Jany Bujdošovej, ktorá sa podrobila operácii meniska. V búrlivej atmosfére začal lepšie Žiar, ale domáce stav 3:5 otočili na 7:5 a dobrou sériou pri podaní Pöštényiovej až na 16:7. V závere pri 24:13 nevyužila Senica štyri setbaly, no Adamicová zakončila podaním do siete a bolo 25:17. V druhom sete viedli Seničanky 9:5, ale pri podaní Minichovej Žiar vyrovnal. Od stavu 15:15 viedli hosťujúce hráčky rozdielom až troch bodov a set vyhrali, čím vyrovnali na 1:1. Tento moment akoby Senicu načisto vykoľajil. V treťom sete od stavu 7:7 neustále prehrávala, keď Žiarčanky pestrou hrou na sieti a dobrými blokmi svoje vedenie zvýšili až na 20:13, čo využili na zisk druhého bodu. Aj vo štvrtom sete hral prím Žiar, ktorý za stavu 12:13 upravil až na 12:20 a bolo po senických nádejach na zvrat. Za 99 minút bolo dobojované a začali sa žiarske oslavy na palubovke i medzi asi 20 hlučnými priaznivcami hostí. Za najlepšie hráčky zápasu boli vyhlásené hosťujúca Drozdová a domáca Brúsilová. Ani kvety v rukách domácich hráčok nezabránili, aby sa pri preberaní bronzových medailí dievčat zo Žiaru neobjavili v očiach viacerých Seničaniek slzy smútku. Šport je však už taký, radosť jedného býva dôvodom na žiaľ druhého. Tentoraz zostal „čierny Peter“ v rukách Senice.

Ohlasy po zápase:

A. Bieliková: „Je to fantastický pocit. Boli sme trošku v nevýhode, hrali sme na pôde súpera, no podarilo sa nám to. Rozhodlo, že herne sme boli pokojnejší, netrápili nás zdravotné problémy a tvorili sme kompaktnejší celok. Dva nedotiahnuté tajbrejky v predchádzajúcich zápasoch pripisujem našej nerozvážnosti na ihrisku. Dnes po prvom zakríknutom sete sme to prekonali a dievčatá to dotiahli do víťazného konca.“

M. Rašner: „V prvom sete to bolo ešte dobré servisovo i blokársky. No v druhom sete, keď družstvo vedie a povolí a dievčatá sa začnú medzi sebou trošku hádať, keď hlavne staršie nadávajú mladým, tak by to nemalo byť. Mladšie sklopili hlavy, mužstvo nešlo už za svojim cieľom a bolo tam veľmi veľa vlastných chýb. Celé sa to rozhodilo a výkon nebol taký kompaktný ako bolo treba. Niektoré mladé hráčky zahrali nad očakávanie, no od učitej chvíle prestala hrať Koleňáková. Nehrali sme tak, ako sme chceli.“

Majstrom Slovenska sa stala Slávia UK Bratislava, ktorá na zápasy zdolala Žilinu 3:1.